ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

Μίνα Ορφανού ( η πρωταγωνίστρια τρανσέξουαλ που γεννήθηκε και μεγάλωσε σε Κάλυμνο- Ρόδο): «Εγώ γεννήθηκα στα 16 μου»

Το 2011 μας βρίσκει με τη Μίνα Ορφανού να κάνουμε βόλτες στον Σταθμό Λαρίσης.
Πού αλλού άλλωστε θα μπορούσε να είναι καλύτερα; Η Μίνα είναι φευγιό από μόνη της.
Με πολύ κρύο, ψιχάλες και εναλλασόμενη διάθεση, η "Στρέλλα" μας μίλησε για τη σκληρότητα των γύρω στο άκουσμα της λέξης "τρανσέξουαλ", για τη ζωή σε Κάλυμνο, Ρόδο, Αθήνα και για το κινηματογραφικό ταξίδι που ξεκίνησε λίγο καιρό πριν, για να δώσει τη θέση του στο θεατρικό του τώρα..
/>
onenightchat.e-steki.gr



Και ξαφνικά, μια νέα ελληνική ταινία, η «Στρέλλα» του Πάνου Κούτρα, ξεκίνησε μια ανέλπιστη διεθνή καριέρα, με τους Γάλλους («Le Monde», «Figaro») να υποκλίνονται στις «απρόσμενες εκρήξεις σκηνοθεσίας και αισθητικής της» και τη «Liberation» να γίνεται χορηγός επικοινωνίας της. Είχε προηγηθεί η προβολή της στο Φεστιβάλ Βερολίνου.



Την Πέμπτη ήρθε η ώρα να δοκιμαστεί ενώπιον του ελληνικού κοινού, που έχει ήδη κεντριστεί από την ιστορία της: τη σχέση μιας νεαρής τρανσέξουαλ πόρνης κι ενός αποφυλακισμένου άντρα. Πόσω μάλλον που πρωταγωνιστεί μια πραγματική τρανσέξουαλ: η 27χρονη Μίνα Ορφανού.

Λεπτή, μικροκαμωμένη, με εκφραστικά μάτια και πολύ κέφι, εμφανίστηκε στο ραντεβού μας στο καφέ «Φλοράλ» στα Εξάρχεια φορώντας τζιν, μπότες, μια άνετη μπλούζα. Κανείς δεν έδειξε να προσέχει κάτι διαφορετικό στην εμφάνισή της.

«Κάμερα είναι και τα μάτια»

Γεμάτη ενθουσιασμό, μας μίλησε για την έκθεσή της στο μπαρ-γκαλερί «Μικρασία» στο Γκάζι που εγκαινιάζεται την Πέμπτη. «Εδώ και χρόνια ασχολούμαι με τα εικαστικά», λέει. «Πουλάω σε πολλά μαγαζιά. Η έκθεση λέγεται "Η φύσις μου" και είναι εμπνευσμένη από τη λαϊκή τέχνη. Είναι μια σειρά με τις εννέα μούσες και άλλα έργα στα οποία χρησιμοποιώ άμμο, κερί, ρόδια, κλαδιά δέντρων».

Στη «Στρέλλα» η Ορφανού ανατρέπει τα στερεότυπα της τρανσέξουαλ-καρικατούρας. Και άλλα, που συνιστούν το «μυστικό» της απρόσμενης αυτής ταινίας. Κι όμως, πριν πρωταγωνιστήσει σ' αυτή την ταινία δεν είχε δει ποτέ κάμερα στη ζωή της. «Κάμερα όμως δεν είναι και τα μάτια; Ενα βλέμμα που μας ακολουθεί;» λέει η ίδια.

- Πώς νιώσατε στο Βερολίνο με όλα αυτά τα βλέμματα στραμμένα πάνω σας;

«Η οθόνη ήταν τεράστια και με είχαν βάλει να καθήσω στην τρίτη σειρά, πολύ κοντά για μένα. Μέχρι να συνηθίσω, μ' έπιασε πονοκέφαλος (γέλια). Ομως καταχάρηκα το χειροκρότημα: ήταν τυφώνας Κατρίνα!»

- Σας είπε κανείς κάτι για την ταινία που θα θυμάστε πάντα;

«Αυτό που πάντα με κολακεύει είναι όταν δεν μπορούν να πιστέψουν πως δεν είμαι ηθοποιός. Και βέβαια όταν μου δίνουν συγχαρητήρια επαγγελματίες ηθοποιοί».

- Και το ελληνικό κοινό στις «Νύχτες Πρεμιέρας»; Υπήρξε κανείς που ενοχλήθηκε;

«Κανείς. Οι συντηρητικοί και οι κομπλεξικοί στα λαγούμια τους».

- Βοηθά και η εμφάνισή σας. Οι άνθρωποι που δεν σας γνωρίζουν καταλαβαίνουν πως είστε τρανσέξουαλ;

«Οχι. Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο. Πέφτουν από τα σύννεφα!»

- Προφανώς δεν θέλετε να μου πείτε το πραγματικό σας όνομα.

«Δεν έχει σημασία. Αυτός ο άνθρωπος έχει πεθάνει».

- Και πότε γεννήθηκε ο νέος;

«Στα 16 μου. Βέβαια, και πριν είχα κάτι το θηλυκό. Γι' αυτό και έκανα ελάχιστες επεμβάσεις».

- Τι σας δυσκόλεψε περισσότερο σ' αυτή τη διαδρομή;

«Τίποτε ιδιαίτερα, διότι από τη στιγμή που έκανα την επιλογή μου έπρεπε να την ακολουθήσω και να τη σεβαστώ».

- Η επιτυχία της «Στρέλλας» νιώθετε πως είναι μια δικαίωση της στάσης ζωής σας;

«Ναι. Πάντα πίστευα στο ταλέντο μου, παρ' όλο που οι άλλοι δεν το έβλεπαν συχνά. Πιο πολύ όμως αισθάνθηκα πως μέσα από μένα δικαιώνονται οι τρανσέξουαλ στην Ελλάδα».

- Οι δικοί σας είδαν την ταινία;

«Ναι. Οι γονείς μου ήταν πάντα δίπλα μου. Είναι ανοιχτοί άνθρωποι. Με αντιμετωπίζουν σαν να γεννήθηκα έτσι. Και τα αδέρφια μου. Είμαι από τη Ρόδο. Μην ξεχνάτε πως στο νησί αυτό πρωτοήρθε ο τουρισμός. Η γριά στον αργαλειό είδε ξαφνικά κορίτσια με μίνι και μπικίνι, όταν η Ελλάδα δεν τα ήξερε ακόμα αυτά».

- Σε μια σκηνή της ταινίας μιμείστε την Κάλλας. Τραγουδάτε με τη δική σας φωνή;

«Ναι. Το "Sempre Libera" από την "Τραβιάτα". Τραγουδούσα από μικρή όπερα και όταν με άκουσε ο Πάνος τρελάθηκε. Θα σας πω πώς έγινε: Οταν ήμουν παιδί στο χωριό, γύρω στα 11, είχα πάει να πω τα κάλαντα. Πήγα και σε ένα μαγαζί δίσκων της γειτονιάς και ο ιδιοκτήτης (καλή του ώρα) αντί για λεφτά μου χάρισε ένα CD της Κάλλας. Οταν γύριζα σπίτι μού επιτέθηκε μία παρέα αγοριών της γειτονιάς και μου πήρε όλα τα λεφτά που είχα μαζέψει. Ηταν και πολλά, γύρω στις 2.500 δραχμές. Χάλια έγινα... Οταν γύρισα σπίτι, έβαλα το CD και ξέσπασα σε κλάματα. Ηταν το πιο υπέροχο πράγμα που έχω ακούσει στη ζωή μου. Από τότε δεν την αποχωρίστηκα ποτέ. Οταν είμαι στενοχωρημένη ακούω Κάλλας».

- Ελληνικά δεν ακούτε;

«Φυσικά. Ελευθερία Αρβανιτάκη, Χαρούλα Αλεξίου, Αλκηστη Πρωτοψάλτη. Βέβαια, όταν θέλω να τα σπάσω ακούω Αντζελα Δημητρίου. Θεά!»

- Σινεμά πάτε;

«Οχι πολύ. Βλέπω πολλές ταινίες και ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση. Μια από τις αγαπημένες μου ήταν το "Σινεμά ο Παράδεισος". Μου αρέσουν όμως και τα παιδικά: Στρουμφάκια, Μπαγκς Μπάνι και κυρίως ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης. Ο δημιουργός του πρέπει να έχει πιει πολλά! (γέλια). Αγαπώ όμως πολύ και την Πηνελόπη Δέλτα. Και διαβάζω Ιπποκράτη, Πλάτωνα, Σωκράτη. Τιμάω την αρχαία Ελλάδα. Γεννήθηκα Ελληνίδα».

- Εχετε δει το «Παιχνίδι των λυγμών»;

«Ναι. Αλλά το βρήκα λίγο καταθλιπτικό. Εμενα μ' αρέσει και λίγος χαβαλές στις ταινίες».

- Δεν σας άρεσε η έκπληξη του τέλους; Οταν ο ήρωας συνειδητοποιεί πως η γυναίκα που ερωτεύτηκε είχε γεννηθεί άντρας;

«Εκπληξη είναι αυτή; Από εκπλήξεις η ζωή...»

- Μοιάζετε λίγο με τη Σάρα Τζέσικα Πάρκερ. Βλέπατε «Sex and the City»;

«Ναι, μου το έχουν πει πως της μοιάζω, αλλά εγώ προτιμώ την άλλη, τη Σαμάνθα. Γιατί είναι τεκνατζού και δεν έχει ταμπού».

- Τις κουτσομπολίστικες τηλεοπτικές εκπομπές τις βλέπετε;

«Εχω καλύτερα πράγματα να κάνω. Ομως δεν κρίνω κανέναν. Εχω τον εαυτό μου να κρίνω».

- Θα κάνατε ποτέ γυμνή φωτογράφηση;

«Οχι. Δεν με πειράζει να εμφανιστώ γυμνή στα πλαίσια ενός ρόλου. Αλλά γυμνό σε περιοδικό με ενοχλεί».

- Ωσπου να δεχθεί το ρόλο του εραστή σας ο Κοκκιασμένος, πολλοί άλλοι ηθοποιοί αρνήθηκαν. Πώς σας φάνηκε;

«Θεωρώ ότι ένας επαγγελματίας ηθοποιός πρέπει να παίζει τα πάντα, χωρίς ταμπού. Αλλά μάλλον τελικά δεν είναι και πολύ επαγγελματίες όλοι».

- Ποιοι άντρες σάς αρέσουν;

«Αυτοί που μπορούν να αγαπήσουν πέρα από όλες τις συμβάσεις».

- Φίλους στρέιτ έχετε;

«Πάρα πολλούς. Μ' αγαπάνε γι' αυτό που είμαι, όπως κι εγώ τους αγαπώ γι' αυτό που είναι αυτοί».

- Η Στρέλλα τελικά «προκύπτει» ένα ευαίσθητο πλάσμα. Που έχει ανάγκη το πατρικό πρότυπο, την οικογένεια. Εσείς σκέφτεστε ποτέ το γάμο;

«Οικογένεια είναι να υπάρχει αγάπη και σεβασμός μεταξύ των μελών της. Μ' αρέσουν οι σταθερές σχέσεις. Τώρα, ο γάμος είναι μια δύσκολη απόφαση. Πόσω μάλλον όταν υπάρχει και το διαζύγιο. Πρέπει να μπούμε σ' αυτή τη διαδικασία; Δεν ξέρω. Προς το παρόν προτιμώ τη συμβίωση».

- Θα θέλατε ένα παιδί;

«Αν στο μέλλον έχω την οικονομική ευχέρεια, ναι, γιατί όχι; Πιστεύω πως θα ήμουν καλός γονιός. Εχει ο Θεός. Αν και φοβάμαι πως θα ήμουν πολύ αυστηρή».

- Δηλαδή;

«Τι; Να μου χτυπήσουν την πόρτα και να μου πουν, το παιδί σας είναι στο τμήμα; Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!»

«Δεν θέλω άλλα όνειρα»

- Η ταινία θίγει με απρόσμενο τρόπο και το θέμα της αιμομειξίας. Θεωρείτε ότι η σχέση γονιών-παιδιών έχει και κάτι το ερωτικό;

«Πολλές φορές ναι. Αλλά δεν είμαι εγώ αυτή που το λέει πρώτη. Εχουν υπάρξει και οι αρχαίοι. Ο Σοφοκλής, ο Ευριπίδης, όπως φαίνεται και στην ταινία».

- Από την εμπειρία σας, πιστεύετε πως μια τρανσέξουαλ, σήμερα, μπορεί να αποφύγει τη Συγγρού;

«Είναι δύκολο, αλλά πιστεύω πως τώρα πια, ναι, μπορεί. Ελπίζω μια μέρα να μπορούν οι τρανσέξουαλ να δουλέψουν σε μια τράπεζα ή σε μια δημόσια υπηρεσία. Αλλά από προκαταλήψεις άλλο τίποτα. Η άλλη είναι γυναίκα και δεν την παίρνουν στη δουλειά διότι είναι 130 κιλά! Πάντως, γνωρίζω πολλές τρανσέξουαλ που έχουν δικά τους μαγαζιά. Αν και εγώ προσωπικά υπάλληλος δεν θα ήθελα να είμαι».

- Τώρα τι δουλειά κάνετε;

«Είμαι συνεταίρος σε ένα συνοικιακό κομμωτήριο. Ομως ελπίζω σύντομα να μπορώ να βγάζω περισσότερα με τη ζωγραφική μου και τις κατασκευές μου».

- Αλλα όνειρα;

«Ο,τι ονειρεύτηκα μέχρι τώρα το έχω κάνει. Ημουν τυχερή και ευγνώμων. Δεν θέλω να κάνω άλλα όνειρα».

- Ποιο είναι το πιο ακραίο πράγμα που έχετε κάνει;

«Αυτό που είμαι!» *



Πηγή : Ελευθεροτυπία - «Επτά»

  • Τελευταία Ενημέρωση: 26/1/2011 5:12:10 μμ
    Λέξεις κλειδιά: Μινα Ορφανου,τρανσεξουαλ
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
$count Σχόλια
  • GIATI?
    GIATI?25/1/2011 10:44:00 πμ
    ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ
  • ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
    ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ24/10/2011 11:00:00 μμ
    ΚΟΎΚΛΑΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ,ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΣΟΥ.
  • pon aki
    pon aki2/2/2012 9:14:00 μμ
    mpravo koukla mou!!!! asteri eisai!!! a ree.. kalymnos ti vgazeis!!! sugkeneis sou eimai k gw koukla mou!!!!
  • liza
    liza7/2/2012 8:57:00 μμ
    egw lampi tha soy elega na mhn se alajeis etsi opos eisai alla den pirazei oti soy aresei pantos meta mhn thes pali na alajeis gt ta exw janadei atta telos panton skecouto pantos.
  • amy
    amy12/2/2012 3:07:00 μμ
    i dont understand greek
  • ΑΝΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΤΑΔΙ
    ΑΝΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΤΑΔΙ 2/3/2012 1:22:00 πμ
    ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝΙΜΑ ΤΟΥ ΞΑΔΕΡΦΟΥ ΣΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΗ ΥΠΕΡΙΦΑΝΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΜΗΚΡΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΑΤΙΜΟΥΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΥ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΙΓΕΝΟΥ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΙΤΕΡΑ Φ.
  • α.κ.
    α.κ.2/3/2012 8:29:00 πμ
    ΠΡΟΣ 7.ΕΙΔΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ.ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΣΑΙΤ,Κα ΑΝΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΤΑΔΙ.ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΜΑΣ.
  • TELIKA
    TELIKA2/3/2012 9:00:00 πμ
    Ροδίτισα είναι ή Καλυμνιά???ας αποφασίσει επιτελους!!
    • ...
      ...14/3/2012 3:56:00 μμ
      katagogi apo kalimno alla genni8ike rodo...megalose meta3i rodou k kalimnou....episis na po se merikoys poy lene tora mpravo k pos tin agapane klp klp klp oti sas a3izei olonon sas siggenon k mi ena poli gero ftisimo.;. prin ginei diasimi sto poeri8orio tin eixate zoa. mexzri k ta anipsia tis otan pigene na aggaliazei mono poy den ta plenate me betadine meta. NTROPI SAS. As itan akoma asimi me to diamerismataki tis stin psaropoula mkai 8a sas elega an legate ola ayta ta logia di8en agapis.
    • Frozen Mistress
      Frozen Mistress28/5/2012 11:05:00 μμ
      Γεννήθηκε στην Κάλυμνο και μετά πήγε στη Ρόδο!
  • ELEOS
    ELEOS2/3/2012 12:23:00 μμ
    ΕΛΕΟΣ.....ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΙ ΜΠΑΛΑ
  • ΛΙΤΣΑ
    ΛΙΤΣΑ9/3/2012 10:08:00 μμ
    ΑΠΟ ΚΑΛΥΜΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ
  • ΕΓΩ
    ΕΓΩ18/3/2012 5:36:00 μμ
    και εσας τι σας νοιαζει ρε παιδια τι κανει?????μιλησε,ειπε αυτα που ειχε να πει κ τελος....μπορει ο καθενας μονος του να σκεφτει αυτα που ακουσε,να εχει την αποψη του αλλα ως εκει...οσα κι αν πει εκεινη δεν μπορει κανεις να γνωριζει τα παντα γι αυτο το θεμα...ειμαστε απλως ακροατες-αναγνωστες που συμφωνουμε η διαφωνουμε...δεν κρινουμε....
  • ΑΛΕΞΙΑ
    ΑΛΕΞΙΑ21/3/2012 2:37:00 μμ
    ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ..... ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ .....ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ....ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΜΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΙΑΛΕΞΑΝ
  • hontamits
    hontamits21/3/2012 9:12:00 μμ
    ola ta euro eisai...
  • ντίνα
    ντίνα21/3/2012 10:30:00 μμ
    είσαι αστέρι!!είσαι το πρότυπο μου, πες μου σε ποιό γιατρό πήγες? να πάω..θέλω να γίνω βαγγέλης
  • Γ
    Γ21/3/2012 10:38:00 μμ
    Τι να πω εγω δεν τους πάω τωρα η τραβεστι ειναι αλουνου παπά ευαγγγελιο δεν ΈΧΩ θέμα στο δικό μου μπαίνουν.
    • Και ποιος σε ρωτησε βλαχα απο το χωριο, κρυφαδερφη, τι πας και τι δεν πας?
      Και ποιος σε ρωτησε βλαχα απο το χωριο, κρυφαδερφη, τι πας και τι δεν πας?21/3/2012 11:10:00 μμ
      Κι εγω θα'θελα να σε δω κρεμασμενο να σε μαδανε οι καρακαξες,αλλα πρεπει να δεχθω την υπαρξη σου σε αυτον τον πλανητη. Το να ησουν αγορι (ή κοριτσι) στο σωμα και γυναικα (ή αντρας) στην ψυχη και την σκεψη και το να καταφερες να ξαναγεννηθεις πραγματικα μεσα απο τον Αδη, μονον ΑΝΩΤΕΡΗ (-ο) απο τα επι μερους κομματια μπορει να σε κανει! Το διφυες παντα θα μαγευει και θα προσφερεται σε λιγους και εκλεκτους. Σαρωσε τα ολα Μινα, αρκετα τσοκαρα πριν, ξεφτυλισαν την ανθρωπινη φυση προς χαριν τηλεθεασης
    • Gina
      Gina21/5/2012 4:20:00 μμ
      Είναι ντροπή και στενομυαλιά να μιλάμε κατ' αυτόν τον τρόπο για τους συνανθρώπους μας και πολύ περισότερο για εκείνους που έχουν παλέψει ενάντια στην φύση που τους αδίκησε και τα κατάφεραν. Ντροπή!
  • Elv
    Elv22/3/2012 7:57:00 μμ
    Από τα πιο αξιόλογα πρόσωπα στον καλλιτεχνικό χώρο η κα Ορφανού. Τυχερός κάθε άνθρωπος που γεύεται κάτι από τη μαγεία της. Πολλά συγχαρητήρια.
  • vadi
    vadi24/3/2012 4:54:00 πμ
    Η ζωη του καθενα ειναι δικη του κ την οριζει οπως αυτος θελει.κ στην τελικη μακαρι να ειχαμε ολοι την πολυτελεια να κανουμε αυτο που αισθανομαστε παντα!
  • alice
    alice29/3/2012 10:27:00 μμ
    Η ζωη ειναι μια κ μοναδικη..ειναι δικαιωμα τ καθενος να την ΖΗΣΕΙ οπως θελει!!!..ειτε την ζει σαν αντρας ειτε σαν γυναικα..η ζωη ειναι δωρο που χαριστηκε απο μια υπερτατη δυναμη..που ονομασαμε θεο..σ ολα τ οντα της πλασης..χωρις ν κανει διακρισεις στο φυλο η στο ειδος...γιαυτο ζηστε την καθε δευτερολεπτο κ απολαυστε την οσο μπορειτε χωρις να σκεφτεστε τι λεν οι αλλοι.Αυτοι που το καταφερνουν αυτο τελικα ειναι αυτοι που ΖΟΥΝ ευτυχισμενοι!!!!
  • alice
    alice29/3/2012 10:31:00 μμ
    Η ζωη ειναι μια κ μοναδικη..ειναι δικαιωμα τ καθενος να την ΖΗΣΕΙ οπως θελει!!!..ειτε την ζει σαν αντρας ειτε σαν γυναικα..η ζωη ειναι δωρο που χαριστηκε απο μια υπερτατη δυναμη..που ονομασαμε θεο..σ ολα τ οντα της πλασης..χωρις ν κανει διακρισεις στο φυλο η στο ειδος...γιαυτο ζηστε την καθε δευτερολεπτο κ απολαυστε την οσο μπορειτε χωρις να σκεφτεστε τι λεν οι αλλοι.Αυτοι που το καταφερνουν αυτο τελικα ειναι αυτοι που ΖΟΥΝ ευτυχισμενοι!!!!
  • elenh
    elenh3/4/2012 12:53:00 μμ
    ax poly omorfh egines telia huopios
  • fani
    fani15/4/2012 10:02:00 μμ
    Mινα εισαι απιθανη συνεχεισε μα αξιοπρεπεια την καριερα σου και την ζωη σου.Κλεινε τα αυτια σου στις κακοηθειες του μικροκοσμου.Συγχαρητηρια στους γονεις σου και στα αδερφια σου που σε στηρηζουνε.Σου ευχομε απο τα βαθη της καρδιας μου να εισαι γερη και να εκπληρωθουνε ολα τα ονειρα σου.Να εχης καλη υγεια.
  • Maraki flw
    Maraki flw20/4/2012 10:57:00 μμ
    einai panemorfh!Ekane tn epilogh ts kai telos eri3e ta mikroasthka muala mas stn pato legontas pragmatika poia einai den katapiesthke kai den anaroti8hke ti 8a pei o kosmos kai mpravw ts prepei na exeis ta arxidia na pas kontra se kollhmena me ton kai kala ka8oprepismo atoma....Mpravo ts einai a3eia sevasmoy kai proswphka ts vgazw to kapelo!!!!
  • eleos
    eleos21/4/2012 12:22:00 πμ
    ΜΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΗΡΩΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΩΜΑΛΟ.ΟΙ ΝΟΡΜΑΛ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ?ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΝΟΡΜΑΛ?ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΞΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ
  • kapoios
    kapoios 21/4/2012 12:25:00 μμ
    Η ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ...
  • !
    !24/4/2012 7:43:00 μμ
    εισαι θεα, μην ακους κανεναν.
  • asteri
    asteri30/4/2012 9:28:00 μμ
    ΛΙΖΑ ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΛΥ ΚΑΛΗ.
  • RA
    RA1/5/2012 1:18:00 πμ
    prepei na apodexomaste to diaforetiko.giati kai emeis gia kapoious allous imaste diaforetikoi.kai den pistevo pos aresei se kanenan na mi ginetai apodektos.tin sinxero gia to kouragio pou eixe se kathe fasi tis zois tis kai kirios sta 16 tis pou pire mia toso simadiki apofasi.gia tin psixremia tis kai ton tropo pou adimetopise kathe ebodio tis zois.gia to gegonos oti niothei perifani gi afto pou einai kai den drepetai na to diksei!einai thea i ginaika pragmatika tin thaumazo!!
  • Afiste ta paidia na rthoun konta mou
    Afiste ta paidia na rthoun konta mou2/5/2012 3:00:00 πμ
    Exei dikaioma na anapneei ton idio aera pou anapneoume ki emeis. Apo tous krufogay pou exoun kataklusei tin Ellhniki TV kai malista exoun kai megalo soukse....prosopika protimo kapoion pou exei to tharos ths daiforetikotitas tou
  • ΒΑΣΩ ΓΕΩΡΓΙΑ
    ΒΑΣΩ ΓΕΩΡΓΙΑ4/5/2012 11:08:00 μμ
    ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΙς ΚΑΤΩ ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΘΑΝΗ
  • anastasia
    anastasia10/5/2012 7:42:00 μμ
    Το μόνο που πρέπει να μας ενδιαφέρει για τους ανθρώπους γύρω μας είναι να είναι ειλικρινείς και να σέβονται τον διπλανό τους και τον εαυτό τους.Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κρίνουμε κανέναν.Πρέπει μόνο να είμαστε και εμείς οι ίδιοι.....ειλικρινείς και με σεβασμό.Μου αρέσουν οι άνθρωποι με τσαγανό και οι άνθρωποι με θάρρος.
  • jack
    jack11/5/2012 2:37:00 μμ
    gia to p.....eine o anomalos kai oloi eseis pou lete bravo oust apo do palio aderfes
  • ανώνυμο
    ανώνυμο11/5/2012 8:46:00 μμ
    Συγχαρητήρια! Ευχομαι καλή επιτυχία στον επαγγελματικό χώρο και ευτυχία στην προσωπική της ζωή. Ας μαθουμε επιτέλους να κρινουμε λιγότερο και να χαιρόμαστε με την επιτυχία των άλλων και κυρίως με την εσωτερική δύναμη κάποιου που διεκδικεί την ευτυχία του χωρίς να βλάπτει κανέναν
  • anvnymo
    anvnymo19/5/2012 12:54:00 πμ
    mina eisai thea! mou aresei pol o rolos sou stous vasiliades! den 3ereis poso gelio rixnw me tis atakes sou! synexise etsi! ;)
  • ΑΝΩΝΥΜΟΣ
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ22/5/2012 9:29:00 μμ
    ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΤΗΣ
  • γιατι
    γιατι2/6/2012 4:45:00 μμ
    Γιατι αλλα3ε φιλλο απο αντρας εγινε γινεκα
  • eirimakr
    eirimakr6/6/2012 11:57:00 μμ
    mpravo kopela mou!!!!! makaroi oloi oi anthrwpoi na eixane to pathos sou gia zoi kai to tharos tis gnwmis tis fysis kai tis diaforetikotitas tous! o kosmos tha itan ligotero mizeros kai kakovoulos!!!!!!! :-) to myalo orismenwn anthrwpwn einai diamorfomeno me stegana kai koutakia den zei apla epiviwnei...
  • xrhstos
    xrhstos13/7/2012 1:50:00 πμ
    eseis oloi pou sxoliazete eite 8etika eite arnhtika.... EEEEEEEEEEEEKKKKKKKKKKKKKKKKKRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR... paarte ena repsimo moy.. oaoxoaxoaxoaxoaxoaooxaoxoaxoaooxxx (..gia na ma8ete.. ;) )
  • =)
    =)28/8/2012 12:37:00 πμ
    Μινααα σε λατρευω, εισαι φοβερη!!!....
  • helena
    helena1/12/2012 2:09:00 πμ
    Μίνα σου χρωστάω το οτι παρακολουθώντας σε με εκανες να συμφιλιωθω περισσότερο με τις ατελειες του εαυτου μου!!!!!σ ευχαριστώ πολύ γι αυτο!!!!keep going!!!!!!!!!!!!!best wishes!!!!!!!!!!!!!!!!:-*