ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

ΕΞΩΔΙΚΟ των Αγροτικών & Ειδικευόμενων γιατρών προς τον Διοικητή του Νοσοκομείου...

ΕΝΩΠΙΟΝ ΠΑΝΤΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΗΣ

ΕΞΩΔΙΚΟΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ- ΠΡΟΣΚΛΗΣΙΣ

 

1/ ΜΠΟΤΟΝΑΚΗ ΝΙΚΟΛΑΟ Υ, ειδικευομένου Χειρ.Κλινικής

21 ΓΚΙΟΥΡΤΖΙΔΗ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ ειδικευόμενης Παθ.Κλινική

3/ ΠΙΖΑΝΙΑ ΜΙΧΑΗΛ

4/ ΚΙΤΣΙΝΕΛΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

5/ΣΤΟΓΙΑ ΑΡΤΟΥΡ

6/ΕΨΙΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

7/ΚΑΛΤΣΟΓΙΑΝΝΗ ΟΥΡΑΝΙΑΣ

8/ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΣΟΦΙΑΣ αγροτικών ιατρών του Κ.Υ. του Γενικού Νοσοκομείου Κω.

 

ΚΑΤΑ Του Διοικητού του ΓΕΝΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ- Κ.Υ. Κω κ. ΙΩΑΝΝΗ ΣΟΡΟΚΑΚΗ, κατοίκου πόλεως Κω.

 

 

Όπως Σας είναι γνωστό με προηγούμενη έγγραφη αναφορά μας Σας είχαμε καταστήσει γνωστά ότι:

 

1/Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ.3 του άρθρου 22 του Συντάγματος ορίζεται ότι οποιαδήποτε μορφή αναγκαστικής εργασίας απαγορεύεται,

 

2/Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ.1 του άρθρου 4 του Συντάγματος οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του Νόμου, καθιερουμένης όχι μόνο της ισότητος των Ελλήνων έναντι του νόμου αλλά και της ισότητας του νόμου έναντι των πολιτών

 

3/Τη διάταξη της παρ.Ιεδ.β του άρθρου 22 του Συντάγματος σύμφωνα με την οποία Η εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Κράτος....' Όλοι οι εργαζόμενοι, ανεξάρτητα από το φύλο ή άλλη διάκριση, έχουν το δικαίωμα ίσης αμοιβής για παρεχόμενη εργασία ίσης αξίας,

 

4/ Δεν νοείται εργασία χωρίς αμοιβή

 

5/ Ότι μισθό υπό την έννοια των κειμένων διατάξεων και της νομολογίας του Α.Π.,αποτελεί και η αποζημίωση που οφείλεται κατά νόμο για την πραγματοποίηση εφημεριών,δηλαδή τακτικώς παρεχομένης υπερωριακής εργασίας,

 

6/ Τα Π.Δ.88/1999, Π.Δ 76/2005, Π.Δ.17/1995, τις Κοινοτικές Οδηγίες 93/104/ΕΚ, 2000/34/ΕΚ, 2003/88/ΕΚ όπως και την πάγια Νομολογία του Ελεγκτικού Συνεδρίου. II Τη διάταξη του άρθρου 4 παρ.1 του Ν.3868/2010 σύμφωνα με την οποία καθορίζεται ότι οι ειδικευόμενοι και οι υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου λαμβάνουν μηνιαίως αποζημίωση που αντιστοιχεί σε 7 ενεργείς εφημερίας [5 καθημερινές 1 Σάββατο 1 Κυριακή Εξαιρέσιμη ημέρα] \

 

Παρά τη γνωστοποίηση των προαναφερομένων θέσεων μας εσείς παρά το νόμο και εντελώς καταχρηστικά με προφορικές και έγγραφες εντολές σας, παραβιάζετε την τήρηση του προγράμματος το οποίο κάθε μήνα συντάσσουμε και σας φέρουμε προς έγκριση με την σύμφωνη έγκριση και θεώρηση του Επιστημονικού Συμβουλίου του Νοσοκομείου με αποτέλεσμα να μας υποχρεώνετε, παρά τη θέλησή μας να εφημερεύομε, είτε στα εξωτερικά ιατρεία του Νοσοκομείου, είτε σε περιφερειακά ιατρεία [Κεφάλου, Αντιμάχειας κλπ] και έτσι αφ ενός μεν πραγματοποιούμε αριθμό εφημεριών πολύ μεγαλύτερο από αυτές που μας υποχρεώνει ο νόμος και χωρίς να τις αμοιβόμεθα, αφ ετέρου δε να εξαντλούμε τις πνευματικές και σωματικές μας δυνάμεις με συνέπεια τον πιθανό κίνδυνο ασθενών.

Επειδή ήδη για το μήνα Απρίλιο έχουμε εξαντλήσει το αριθμό των εφημεριών τις οποίες υποχρεούμεθα να πραγματοποιήσουμε και επειδή πληροφορηθήκαμε ότι έχετε την πρόθεση να μας υποχρεώσετε να πραματοποιήσουμε εφημερίες επί πλέον των από το νόμο προβλεπομένων,

 

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΕΘΑ για την πρόθεση σας αυτή και

 

Σας ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ να μεριμνήσετε για την κάλυψη των εφημεριών αυτών με άλλο νόμιμο τρόπο και ταυτόχρονα

 

Σας ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ότι αρνούμεθα να πραγματοποιήσουμε οποιαδήποτε επιπλέον εφημερία, που να υπερβαίνει το καθοριζόμενο από την κείμενη νομοθεσία πληρωτέο πλαφόν εφημεριών, μη αποδεχόμενοι ευθύνες που δεν μας αναλογούν και μη αποδεχόμενοι των πρωτοφανή ερμηνευτική εκδοχή της Διοίκησης του Νοσοκομείου περί δήθεν εξυπηρέτησης του δημοσίου συμφέροντος με παροχή απλήρωτης εργασίας. Άλλως θα υποχρεωθούμε να προασπίσουμε τα νόμιμα εργασιακά και άλλα δικαιώματά μας με κάθε νόμιμο μέσο, επιφυλασσόμενοι κάθε δικαιώματος μας.

 

Αρμόδιος δικαστικός επιμελητής παραγγέλλεται να επιδόσει νόμιμα την παρούσα προς τον ΔΙΟΙΚΗΤΗ του ΓΕΝΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ-Κ.Υ.ΚΩ κ. ΙΩΑΝΝΗ ΣΟΡΟΚΑΚΗ, για γνώση του και για τις νόμιμες συνέπειες, αντιγράφοντας ολόκληρη την παρούσα στην έκθεση επιδόσεως την οποία θα συντάξει.

 

Κως 15 Απριλίου 2011 '

Οι Διαμαρτυρόμενοι-Προσκαλούντες

ΕΠΙΣΦΑΛΕΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΣΤΟ Γ.Ν. - Κ.Υ. ΚΩ

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 22 Απριλίου 2011, 00:59

 

ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ κ. ΣΟΡΟΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΕΔΩΣΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ Η' ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ.

zougla.gr

  • Τελευταία Ενημέρωση: 22/4/2011 12:37:58 μμ
    Λέξεις κλειδιά: Νοσοκομειο,εξωδικο αγροτικων γιατρων
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
$count Σχόλια
  • KOOS
    KOOS20/4/2011 11:07:00 μμ
    MPRABO SAS PAIDIA KALA TA LETE GIA NA DOUME KAI TO YPEYTHHNO TI THA KANEI?
  • Η ΑΓΝΩΣΤΗ.....
    Η ΑΓΝΩΣΤΗ.....20/4/2011 11:44:00 μμ
    ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!!!ΜΑΖΙ ΣΑΣ.....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.....ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΚΑΘΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΦΩΝΗΣ...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ....
  • αδιόρθωτος
    αδιόρθωτος21/4/2011 2:11:00 πμ
    Μπραβο παιδιά καλά τα λέτε. Να σας πληρωνει το κράτος οσο αξίζετε, γιατι πολοι απο σας αξίζετε. Αλλα εδω μας δηλωνετε επαγγελματιες και αλλου λειτουργοι. Μπραβο και στο υπουργειο υγειας που εχει αφησει ακομα στην ελευθερια πολλους κλεφταραδες γιατρουδαρες
  • F41ThLeSs
    F41ThLeSs21/4/2011 2:50:00 πμ
    Σε μια κοινωνια που εχει πιασει πατο αλιμονο εαν το λειτουργημα δε γινει επαγγελμα....Και οχι μονο επαγγελμα δεν τεινει να γινει αλλα και βιοπαλη.
  • A
    A21/4/2011 1:37:00 μμ
    GIATROUS DEN MPOROUSE NA PROSLAVEI? MONO YPALLILOYS GIA DIOIKISI?
  • .....
    .....21/4/2011 2:23:00 μμ
    Ο άνθρωπος είναι τελείως αχυράνθρωπος. Ο χειρότερος διοικητής μακράν. Νομίζει ότι το υπουργείο θέλει τέτοιους..... καί ότι έτσι θα αναδειχτεί. Ο άνθρωπος είναι ο χειρότερος εγκάθετος πού θα μπορούσε να υπάρξει. Εχει καταστρέψει τό μέλλον τού νοσοκομείου γιά πολλά χρόνια. Το θέμα είναι ότι αυτός θά φύγει αλλά οι συνέπειες τών πράξεών του θα πληρωθούν από τόν Κωακό λαό.
  • ********
    ********21/4/2011 3:06:00 μμ
    POLY KAKIA!!!
  • ΚΡΙΤΗΣ
    ΚΡΙΤΗΣ21/4/2011 3:25:00 μμ
    ΑΛΛΑΞΤΕ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ.ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ.Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΕΝΑ,ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ Η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΙΑΤΡΟΥ,ΚΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ ΝΕΟΙ ΕΙΣΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ.....
    • ΕΛΛΗΝΑΣ
      ΕΛΛΗΝΑΣ21/4/2011 7:13:00 μμ
      Ο ΚΡΙΤΗΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΥΠΝΑΚΟ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ,ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΜΑKΑΚΙΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ. ΑΚΟΥ ΦΙΛΕ ΚΡΙΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΖΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΑΣΟΚ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ,ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ,ΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 11 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΕΟΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ ΚΡΙΤΗ?ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΕΣΑΙ;
  • πολίτης
    πολίτης21/4/2011 4:48:00 μμ
    ρε κριτη εισαι πολύ μεγάλος..τεράστιος. δηλαδή εσύ δουλεύεις απλήρωτος.πού είσαι εσύ να σε πάρω στή δουλειά μου να δουλεύεις τζάμπα? εκτός εάν θέλεις να δουλεύοθν οι άλλοι τζάμπα γιά πληρώνεσαι εσύ.λαμόγιο δηλαδή.
  • εξυπηρετουμενος
    εξυπηρετουμενος21/4/2011 9:41:00 μμ
    τα παιδιά κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους, όσο πιο καλά μπορούν, μαζί με τους νοσηλευτές. Απο τα λαμόγια τοπικούς μεγαλογιατρούς ποιός θα μας καθαρίσει;
  • F41ThLeSs
    F41ThLeSs21/4/2011 11:16:00 μμ
    Ο Διοικητης καλο θα ηταν να καλυψει πρωτα οχι τα οποια....αλλα τα πολλα κενα που παρουσιαζει......
  • ΤΑΚΗΣ
    ΤΑΚΗΣ22/4/2011 12:20:00 πμ
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο Κ. ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΠΩΣ ΔΗΛΩΣΕ ΣΤΟ SITE ΣΤΙΣ 20-04-2011 ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΑΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΟ ΕΝΩ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΞΩΔΙΚΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 15-04-2011; ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ...
  • @@@@
    @@@@22/4/2011 1:06:00 πμ
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΤΟ ZOUGLA.GR ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&aid=297686&cid=122
  • kos@@@
    kos@@@22/4/2011 7:26:00 πμ
    ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.Ο ΚΟΣ ΣΟΡΟΚΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΚΩ.ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Η ΦΙΛΟΔΟΞΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΨΗΛΑ ΩΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΑΠΑΞΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.ΩΣ ΑΛΛΟΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΔΙΑΔΙΔΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΝΩ ΟΛΟΣ ΟΚΩΑΚΟΣ ΛΑΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ.ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΑΣ!
  • F41ThLeSs
    F41ThLeSs22/4/2011 5:27:00 μμ
    Πολλα μπραβο ακουγονται στον αερα....πολλοι ειναι εικεινοι οι οποιοι μας συμπαραστεκονται αλλα λιγοι εκεινοι οι οποιοι εμπρακτα ουσιαστικα και πραγματικα μας στηριζουν. Παρα πολλοι εκεινοι οι οποιοι για πολλους και διαφορους λογους συμφωνουν πως ο νυν Διοιηκητης ειναι ανυπαρκτος και πολυ μικρος για να μπορεσει να βοηθησει ουσιαστικα στη σωστη λειτουργια του νοσοκομειου. Ελαχιστοι δυστυχως ομως ειναι εκεινοι οι οποιοι τελικα μας στηριζουν. Ο Κος Σοροκακης ειναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ. ΞΥΠΝΑΤΕ !
  • ΠΡΟΣ....F41ThLeSs
    ΠΡΟΣ....F41ThLeSs22/4/2011 6:58:00 μμ
    πολυ μικρος μου φανταζεις εσυ...ΑΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ.
  • F41ThLeSs
    F41ThLeSs23/4/2011 10:40:00 πμ
    Επικινδυνος για τις καρεκλες μερικων...