ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

"Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει μόνο μία ευθύνη: να μη λυγίσει - Κανένας φόβος για τις καταθέσεις των πολιτών..."

Έγινε σκόπιμη  διαστρέβλωση  σε μια όχι καλή διατύπωση.

Δ. Βαγγέλης*

Η άρχουσα τάξη έχει βάλει σε εφαρμογή το σχέδιο β΄ αντιμετώπισης του ΣΥΡΙΖΑ: “αφού δε μπορώ να σε τσακίσω, θα σε χρησιμοποιήσω”. Γιατί μόνο έτσι μπορεί να ερμηνευτούν οι τοποθετήσεις του προέδρου του ΣΕΒ και η παρότρυνση του Άδωνι Γεωργιάδη να αναλάβει την κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ με ψήφο ανοχής του (!!!), αρκεί φυσικά αυτή να σεβαστεί τη δανειακή σύμβαση, το μνημόνιο και τις συνθήκες της Ε.Ε.

Τα σημεία στα οποία ασκείται η πίεση αυτή τη στιγμή είναι δύο: α. Η ανάδειξη του ΣΥΡΙΖΑ ως μίας ανεύθυνης δύναμης που μας οδηγεί στην ακυβερνησία, και β. Η κολακεία του φιλοευρωπαϊκού του προσανατολισμού.

Ο στόχος και των δύο είναι σαφής: να δεθεί ο ΣΥΡΙΖΑ χειροπόδαρα σε μία κυβέρνηση “εθνικής σωτηρίας”, η οποία απλώς θα “αναδιαπραγματευτεί” το μνημόνιο, αφού οι Ευρωπαίοι “εταίροι μας” δεν είναι στην πραγματικότητα διατεθειμένοι να δεχτούν κάτι διαφορετικό.

Tα μαθήματα “ρεαλισμού” που διδασκόμαστε καθημερινά από τα ΜΜΕ και τους εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ δεν είναι τίποτε άλλο από μία προσπάθεια φαλκίδευσης του ΣΥΡΙΖΑ, συντηρητικοποίησής του και παγίδευσής του ως εγγυητή της αστικής ομαλότητας.

Το ίδιο  παιχνίδι παίζεται και στην Ευρώπη με εκβιαστικά διλλήματα  τύπου  Βαϊμάρης , ψεύτικες απειλές για έξοδο απο την ευρώπη ,παραπληροφόρηση  για αδυναμία πληρωμής μισθών και συντάξεων και διάφορα άλλα εκβιαστικά .
ΣΕ¨ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΠΑΝΤΑ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ  ΜΗΛΙΟΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΣ<υπεύθυνος οικονομικής πολιτικής >> και γνωστός απο  την επίσκεψή του στην Κω.

*<<Ο Δ. Βαγγέλης είναι μέλος της Ν.Ε του ΣΥΡΙΖΑ και της πολιτικής γραμματείας της Σ. Ελπίδας>>

Περισσότερα για το άρθρο...

  • 09-05-2012 Γιάννης Μηλιός-Κοτρώτσος

Δείτε το default video του άρθρου.
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=145286&catID=50
<< η συνέντευξη δόθηκε στο Σ. Κοτρώτσο>>
  • Τελευταία Ενημέρωση: 13/5/2012 1:44:03 πμ
    Λέξεις κλειδιά: Δημητρης Βαγγελης,ΣΥΡΙΖΑ Κω,Μηλιος
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
$count Σχόλια
  • ταλιμπαμ
    ταλιμπαμ11/5/2012 1:10:00 μμ
    ε βεβαια εσας στα @@ σας αρκει η κομματοκρατια και ο δημοσιοπαλληλισμος τπτ αλλο
  • ΕΛΕΟΣ
    ΕΛΕΟΣ11/5/2012 3:43:00 μμ
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΑΦΕΛΕΙΣ Η ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΔΟΤΕΣ?ΘΕΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΜΟΜΩΝΟΣΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ 5 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΦΤΗΝΑ?ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΣΤΗΡΙΞΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Κ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ?ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ?ΕΝΑ 17% ΑΠΟ ΤΟ 60% ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΡΑΤΑΕΙ ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ?ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΤΡΩΝΑΡΕΙ?ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΡΥΒΟΝΤΕ ΠΙΣΩ ΣΑΣ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΣΕΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Κ ΤΟΥΣ ΔΗΜ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΙΠΑΤΕ.ΑΛΛΟ?
  • ΕΛΕΟΣ
    ΕΛΕΟΣ11/5/2012 3:44:00 μμ
    ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΓΓΥΑΣΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ?ΕΧΕΤΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 17% ΠΟΥ ΠΗΡΑΤΕ ΓΙΝΑΤΕ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ.
  • Για να σταματήσετε να λέτε αρλούμπες
    Για να σταματήσετε να λέτε αρλούμπες11/5/2012 4:17:00 μμ
    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=15079 Αυτός σας στήριξε αλλά έχετε χάσει την μπάλλα !!!
  • ΣΤΡΑΤΑ....
    ΣΤΡΑΤΑ....11/5/2012 7:02:00 μμ
    ΣΤΡΑΤΟΥΛΗ.....
  • ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ
    ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ12/5/2012 1:42:00 πμ
    Να δείξει λίγη υπευθυνότητα ο ΣΥΡΙΖΑ. Αυτά που επικαλείται είναι υπεκφυγές, στην ουσία δεν θέλει ή δεν μπορεί να κυβερνήσει. Ας συμμετέχει σε μία κυβέρνηση εθνικής ενότητας, να προσπαθήσει μέσα από αυτή να περάσει τις θέσεις του και εάν δεν το πετύχει, ας αποχωρήσει. Τουλάχιστον έτσι θα δείξει ότι προσπάθησε και ότι όντως η κυβερνητική πρόταση που κατέθεσε προεκλογικά δεν είναι φούσκα. Οι προυποθέσεις που βάζει για συμμετοχή σε κυβέρνηση είναι εκ προοιμίου ανέφικτες.
  •  Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ   είναι ένα τέκνο των Ναζί
    Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ είναι ένα τέκνο των Ναζί 12/5/2012 3:26:00 πμ
    «Για πολλές από τις κορυφαίες προσωπικότητες που ήταν κοντά στο ναζιστικό καθεστώς, η Ευρώπη έγινε ένα κάλυμμα για την επιδίωξη των γερμανικών εθνικών συμφερόντων μετά την ήττα του Χίτλερ …. Η συνέχεια της οικονομίας της Γερμανίας και των οικονομιών της μεταπολεμικής Ευρώπης είναι εντυπωσιακή. Μερικές από τις ηγετικές φυσιογνωμίες της ναζιστικής οικονομίας έγιναν ηγετική οικοδόμοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης. “ ΠΗΓΗ:ΠΗΓΗ: To http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/09/to_09.html#ixzz1ubuTpzfd
  •  η υπέρτατη δικτάτορας μιας ολόκληρης ηπείρου.
    η υπέρτατη δικτάτορας μιας ολόκληρης ηπείρου.12/5/2012 3:33:00 πμ
    Όπως έχουμε διεξοδικά τεκμηριωμένες, η Ευρωπαϊκή Κοινή Αγορά, ο πρόδρομος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ήταν ένα πνευματικό τέκνο των κορυφαίων Ναζί στη δεκαετία του 1940 που ήθελε να διατηρήσει φασιστική εξουσία σε περίπτωση ήττας στον Β ‘Παγκόσμιο Πόλεμο. ΠΗΓΗ: To σχέδιο για την «ευρωπαϊκή οικονομική κυβέρνηση» ήταν πνευματικό τέκνο των Ναζί http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/09/to_09.html#ixzz1ubwOyxXl
  • otan bgi to siriza
    otan bgi to siriza12/5/2012 8:18:00 πμ
    i ellada ua pai stin draxmh kai pame gia xreokopia telos...
  • zivago
    zivago12/5/2012 9:18:00 πμ
    Επικίνυνοι,αδαείς,ασπόνυλοι,οδηγούντην ΕΛΛΑΔΑ μας να γίνει ΒΟΡΕΙΟΣ ΚΟΡΕΑ!!Παίζουν και με την εθνική μας ακεραιότητα!!
  • ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΤΕ
    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΤΕ12/5/2012 12:10:00 μμ
    ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΛΕΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΥΡΙΖΑ ,ΜΑΟΙΣΤΕΣ ,ΛΕΝΙΝΙΣΤΕΣ ΜΑΡΞΙΣΤΕΣ ,ΠΡΩΗΝ Μ-Λ ΚΚΕ ,ΟΑΚΕ ,ΚΤΛ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΗΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΑ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ .ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΤΑ ΤΑΝΚΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ .ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡΑ ΟΙ ΜΠΑΧΑΛΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ ΤΣΙΡΥΖΑ.
  • O κος Στρατούλης....
    O κος Στρατούλης....12/5/2012 10:04:00 μμ
    επιστρεφει τα χαρατσια που πλήρωσε ο κοσμάκης και ο κος Γλέζος τα επαναφέρει... με μορφη δανεισμού....οπως προπολεμικά.....Τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ αρχισαν να χάνουν το μέτρο.Σε τετοια δύσκολη περίοδο για το λαό λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει!!!!
  • Πρασινογαλαζα λαμογια
    Πρασινογαλαζα λαμογια13/5/2012 10:38:00 πμ
    ξεχασατε να πειτε πως αν ο λαος επιλεξει τον ΣΥΡΙΖΑ,οι Τουρκοι θα φθασουν στην Αθηνα σε 3 ωρες,θα γινουν μεσα στις δυο πρωτες μερες 7 σεισμοι 9,8 ριχτερ στις μεγαλυτερες πολεις της χωρας,θα εχουμε σαν νομισμα βοτσαλακια του γυαλου,θα χασουν τα μαλλια τους ολες οι ξανθες,οι υπολοιπες θα γεμισουν ψειρες και πυτιριδα,θα ψοφησουν ολα τα ζωντανα,θα ξεραθουν ολα τα δεντρα της χωρας,η θαλασσα θα γινει κοκκινη και η πεθερα μας θα'ρθει να μεινει μονιμα μαζι μας! ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ!
  • Ε  οχι
    Ε οχι13/5/2012 1:20:00 μμ
    Αυτο με την πεθερα παει πολυ! :)