ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

"Προτείνουν επιδοτήσεις & δωρεάν παραχωρήσεις & όχι αλλαγή μοντέλου παραγωγής..."

Η δημοτική μας αρχή προτείνει επιδοτήσεις και δωρεάν παραχωρήσεις!

κι όχι εγρήγορση και αλλαγή στο τοπικό μοντέλο παραγωγής και διανομής

---Ολοκληρώνεται η διαδικασία για την χρηματοδότηση των συνεργατικών επιχειρήσεων μέσω των οποίων η δημοτική αρχή επιδιώκει  να εκπληρώσει τις προεκλογικές της υποσχέσεις στο θέμα της ανεργίας των νέων. Θα τις χρηματοδοτήσει με 2 εκ. ευρώ/έτος παρέχοντας τους ταυτόχρονα δωρεάν δημοτική περιουσία πολλών εκατομμυρίων ευρώ! Για το άλλο σκέλος των προεκλογικών υποσχέσεων, της υποστήριξης των μικροεπαγγελματιών, εφαρμόζεται η πολιτική μείωσης των δημοτικών τελών, χαλαρής και αδιάφορης απαίτησης είσπραξης δημοτικών οφειλών και κάνοντας γενικώς και αορίστως τα ‘’στραβά μάτια’’! στα πλαίσια μιας διευρυμένης πολιτικής πελατειακών σχέσεων.  Αυτή είναι η πολιτική της δημοτικής μας αρχής! Μάλιστα εν μέσω της καταστροφικής ύφεσης και οικονομικής παρακμής του τόπου μας, προπαγανδίζεται ως ‘’επαναστατική’’ ενώ στην ουσία είναι μια ελλειπης πολιτική, με στοιχεία αναχρονισμού και αναποτελεσματικότητας που επιβαρύνει την κακή κατάσταση του δήμου και της κοινωνίας. Είναι ελλειπης γιατί δεν θίγει τον πυρήνα της τοπικής κρίσης και δεν θίγει τα κακώς κείμενα.

---Οι συνθήκες που ζούμε δεν είναι περιστασιακές ούτε και περαστικές. Το να βολευτούν κάποιοι ή κάποιες καταστάσεις δεν αποτελεί πια λύση. Χρειάζονται σοβαρές δημόσιες και δημοτικές πολιτικές. Χρειάζεται ένα νέο τοπικό μοντέλο ανάπτυξης. Ένα πρόγραμμα 7-8 χρόνων που θα επιδιώκει την προσαρμογή της τοπικής οικονομίας στον διεθνή καταμερισμό εργασίας με όρους ανάπτυξης με περιβαλλοντική προστασία και δίκαιη κατανομή των εισοδημάτων. Στόχος η βελτίωση της τοπικής παραγωγής και η αύξηση της απασχόλησης. Αυτό το ζητούμενο πρέπει να συνδυαστεί και με ανάλογες κυβερνητικές πολιτικές. Η κυβέρνηση για παράδειγμα χειρίζεται το θέμα του δανεισμού και του χρέους αφήνοντας άθικτο το σύστημα του χρηματιστικού κεφαλαίου. Στο τραπεζικό σύστημα απαιτείται κρατική παρέμβαση για την δημιουργία προϋποθέσεων οικονομικής ανάκαμψης, γνωρίζοντας ότι χωρίς ανάπτυξη της παραγωγής δεν υπάρχει προοπτική για το χρέος, τα ελλείμματα και την ανταγωνιστικότητα. Άλλο παράλληλο κρίσιμο θέμα είναι ο χωροταξικός σχεδιασμός του τουρισμού και ο αναπτυξιακός νόμος. ----

Σε τοπικό δημοτικό επίπεδο δεν μας απασχολούν οι μέθοδες διαχείρισης και το περιεχόμενο της διαχείρισης, η κοστολόγηση των δημοτικών υπηρεσιών, η διαχείριση της ακίνητης δημοτικής περιουσίας, των κρατικών γαιών, των παραλιών, των σκουπιδιών, των ελευθέρων χώρων. κλπ. Στη διοίκηση των δημοτικών επιχειρήσεων για παράδειγμα εφαρμόζουμε ακόμη τις (πασοκικές) λογικές του 1985 κι ας ζούμε στον 21ο αιώνα. Η κρίση όμως επιβάλλει αναπροσαρμογές στην ένταξη μας στον διεθνή καταμερισμό εργασίας. Η νέα γενιά πολιτικών που θα έπρεπε να επιδιώκει μια δημοτική αρχή θα είχε στόχο να διευρύνει τα δημόσια αγαθά (βάσεις δεδομένων πληροφορικής, ηλεκτρονική διαχείριση πόρων και υλικών, κλπ). Να δημιουργήσει μη επιδοτούμενες θέσεις εργασίας σε νέες παραγωγικές εξειδικεύσεις π.χ. δημοτική διαχείριση ΧΥΤΑ-επέκταση του σε τεχνολογίες κομποστοποίησης και ενεργειακής εκμετάλλευσης, η δημοτική διαχείριση ΣΦΑΓΕΙΩΝ-επέκταση του σε τυποποιητήριο και τεμαχιστήριο, ο καθορισμός χρήσεων γης με ταυτόχρονες ενισχύσεις για όλο τον πρωτογενή τομέα και με νέες υποδομές όπως: μονάδα τυποποίησης λαδιού, μελιού, οσπρίων και λαχανικών, κλπ.). Οι Δημοτικές επιχειρήσεις να λειτουργούν με διαφάνεια και αξιοκρατία παράγοντας ποιοτικά προϊόντα υψηλής προστιθεμένης αξίας με στόχο την αναδιανομή της κι όχι την εξυπηρέτηση πελατειακών λογικών και ή πρακτικών ενίσχυσης των μεγάλων επιχειρήσεων.

---Από τον μαζικό τουρισμό, να πάμε σε άλλες μορφές τουρισμού με την δημιουργία αντίστοιχων υποδομών :οικολογικού, ιστορικού, ιαματικού, θαλάσσιου, περιπατητικού, θρησκευτικού, γαστρονομικού, αγροτουριστικού κλπ . Με στήριξη του αγροτικού, κτηνοτροφικού τομέα και της μεταποίησης για την ''τοπική ταυτότητα'' που συνδυάζει παραδοσιακές τεχνογνωσίες και παραγωγές (ελιά, λάδι, κρασί, ρετσίνα, όσπρια, ψωμί,..., διατροφικά πιστοποιημένα προϊόντα τυριού, λαχανικών,…..κεραμική, αγγειοπλαστική...) και μοντέρνες τεχνολογίες( διαφήμιση, γραφιστική, ντιζάιν, κλπ). Το αποτέλεσμα θα είναι μια παραγωγική ισορροπία, μεγαλύτερη ανταγωνιστικότητα, προϊόντα και υπηρεσίες υψηλής προστιθεμένης αξίας που θα μένει στον τόπο μας.

Σε αυτό μοντέλο δημοτικής πολιτικής για την παραγωγική ανασυγκρότηση του τόπου μας, η δημοτική μας αρχή αντι-προτείνει διευκολύνσεις, επιδοτήσεις και δωρεάν παραχωρήσεις!

Για την Συμπαράταξη Ελπίδας

Ν. Μυλωνάς)

  • Τελευταία Ενημέρωση: 14/5/2012 1:31:29 μμ
    Λέξεις κλειδιά: Μυλωνας,Συμπαραταξη,Συνεργατικες,επιχειρησεις κοινωνικης οικονομιας,σεμιναρια
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
$count Σχόλια
  • ΕΛΕΟΣ
    ΕΛΕΟΣ12/5/2012 5:13:00 μμ
    ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΚΩΣΤΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ!!
    • Ρε Μυλωνα
      Ρε Μυλωνα12/5/2012 10:48:00 μμ
      αυτα που λες αυτα κανει ο Καισαρλης ,αλλα αντι να τα κανει Δημοτικες επιχειρησεις με δημοσιους υπαλληλους.... τα δεινει να τα κανουν οι κοινωνικες επιχειρησεις δεινει το κινητρο στην κοινωνια να συμμετασχει .Ειναι πολυ πιο μπροστα απο εσενα καταλαβαιτο επιτελους,
  • ΚΩΣ
    ΚΩΣ12/5/2012 5:17:00 μμ
    Δ.Μ ΞΕΤΣΟΥΝΕΨΕΣ..ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΩΣ.ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΗΘΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥ.ΕΙΑΣΙ ΕΝΑΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΗΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΝΔΥΑ.ΑΥΤΟ Κ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΙΣΑΙ.ΑΣΕ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΣΕ ΞΕΡΟΥΜΕ
  • ΠΡΟΣ ΕΛΕΟΣ
    ΠΡΟΣ ΕΛΕΟΣ12/5/2012 5:20:00 μμ
    ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΚΩ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ Κ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ ΑΠ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΣ.
  • ΕΛΕΟΣ 2
    ΕΛΕΟΣ 212/5/2012 7:04:00 μμ
    Ο Κρατικισμός του Μυλωνά στο μεγαλείο του. Κρατικές και Δημοτικές Επιχειρήσεις, Ούτε το ΚΚΕ να ήτανε. Τουλάχιστον ας διάβαζε τι είναι Κοινωνική οικονομία.
  • ...
    ... 12/5/2012 7:54:00 μμ
    Σε ψηφίσαμε αλλα μας Κουρασες Κώστα όλο λόγια και τίποτα άλλο . Δεν έχεις κάνει τίποτα τόσο καιρο .
  • ΠΡΟΣ ΜΥΛΩΝΑ
    ΠΡΟΣ ΜΥΛΩΝΑ12/5/2012 9:48:00 μμ
    Η ΠΛΕΙΩΨΗΦΙΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟΝ ΚΑΙΣΕΡΛΗ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ.ΜΗΝ ΜΑΣ ΖΑΛΙΖΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ.ΕΣΥ Κ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΜΕ 17% ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ Κ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.ΟΥΣΤ
  • LAE THS KO ELATE OLOI KATO APO TO DHMARXEIO
    LAE THS KO ELATE OLOI KATO APO TO DHMARXEIO12/5/2012 10:33:00 μμ
    GIA NA ANTISTATHOYME,GIA NA MHN XATHOYN TA 2 EKATOMYRIA EYRO STIS SYNERGATIKES.EXEI POLOYS ANERGOYS TO NHSI,KAI TA LEYTA THA MOIRASTOYN,STIS GRIES POY BLEPO, TIS ONOMAZOMENES, KAI MH XORIO.ESEIS FONAZETE OTI APO TA KERDH THA PLHRONESTE KAI THA DINETE KAI STO DHMO.PION KOROIDEYETE LAMOGIA,GLYFTES.RE DHMARXE TI GINETE MAYTA POY BLEPH, H YPOLIPH KOS THA SE KYNHGHSOYNE.O KOSMOS DEN EXEI DOYLIES KAI ESY,MOIRAZEIS EKATOMYRIA STOYS TSIFLIKADES;;ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
  • kyrie mulona
    kyrie mulona12/5/2012 10:55:00 μμ
    mas exeis apisteyta kourasei ..milas astamathta xoris na skeftesai kai na sthrizeis prospatheies pou ginontai giati kurievesai apo ta mikrokommatika sou symferonta..ego eimai nea anergi kai neyriasmeni...psifisa siriza stis ekloges stirizintas ton kyrio tsipra alla esas oxi den xero kan ti ekprosopeitai??ayta pou mas lete gia thn anaptyxi prospathei o kyrios kaiserlis na ta efarmosei kai den ton afinetai giati?? eseis kai oloi oi mikropolitikoi ellhnes ths aionias kareklas mas trelanate ftanei!!
  • δηλαδη τι θελετε  ρε 9
    δηλαδη τι θελετε ρε 912/5/2012 11:55:00 μμ
    να τροφοδοτειτε εσεις,με 2 εκατομυρια ευρω και οι υπολιποι ανεργοι του μπασταρδεμενου νησιου να πεινανε,με τις οικογενειες τους.γαιτι εσεις και τα αλλα λαμογια τα εχετε καλα με τον [ΚΥΡΙΟ ΚΑΙΣΑΡΛΗ] . τους λεγομενους νεους,τους γνωριζη η κως,πιοι εινε ???.ντροπη που κορο ι δευετε τον κοσμο,μπροστα στα ματια του.ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ,ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΝ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΡΑΚΥΛΙΣΜΑ,δημαρχε κορο ι δευανε τον κυριτση,αλλα μου φενετε η κως την πατησε μαζι σου.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
    • ΠΡΟΣ 10
      ΠΡΟΣ 1013/5/2012 10:54:00 πμ
      ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗΣ,ΑΥΤΟ ΦΑΝΗΜΕ Κ ΑΠ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ .ΖΗΛΕΥΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΟΝ ΚΑΙΣΕΡΛΗ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΣΥ ΟΣΟ Κ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΦΤΑΝΕΙΣ.Κ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ .Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΣ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΕΣ
  • Αλεξης
    Αλεξης13/5/2012 11:39:00 πμ
    αν έχει σχέση με τον ΣΥΡΙΖΑ μαζέψτε τον κ. Μυλωνά γιατι κανει κακο στην νεα προσπαθεια του λαου μας. Ο λόγος του Μυλωνά δεν έχει καμια σχεση με το λογο του Τσιπρα. Ειναι ένας βολεμενος μικροαστός που νομιζει οτι ειναι προοδευτικος και αριστερος αλλα το μονο που βγαζει ειναι την προασωπικη του πικρα. Κριμα γιατι αν δεν ειχε θολωμενο μυαλο θα μπορουσε να εχει ρολο στις αλλαγες που γινονται στην κοινωνια μας. Κυριε Μυλωνα κριμα, σταματηστε γιατι κανετε κακο στο ΣΥΡΙΖΑ και αυτο ειναι σημαντικο τωρα
  • ΛΟΓΙΑ
    ΛΟΓΙΑ13/5/2012 11:59:00 πμ
    ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ, ΛΕΕΙ Ο Κ. ΜΥΛΩΝΑΣ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝΕ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ!
  • ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ
    ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ13/5/2012 1:35:00 μμ
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΕς, ΑΛΛΑ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΜΠΟΔΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΟΘΟΥΝ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙς ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ; ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!! ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΕς ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ.
  • ΕΓΑΖΟΜΕΝΟΣ
    ΕΓΑΖΟΜΕΝΟΣ13/5/2012 1:37:00 μμ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΜΥΛΩΝΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΞΕΙΣ ΑΦΙΞΕΙΣ... ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΑΛΟΓΑ. ΤΑΓΜΕΝΟΣ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΟΠΩΣ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΠΟΥ ΞΕΜΑΣΚΑΡΩΘΗΚΕ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΣΤΑΣΗ ΤΗΡΕΙ Ο ΜΥΛΩΝΑΣ
  • akoyste kyrioi kaisarlikoi
    akoyste kyrioi kaisarlikoi13/5/2012 2:45:00 μμ
    ego mporei na eime antipoliteysi,ala na prosexete ti grafete,epeidi o kaisarlis sas boleψe.oi epomenes dimotikes tha xathoyn gia ton kaisarli,kai meta otan kseboleytite elate na me breite??????????
  • ΝΙΚ
    ΝΙΚ13/5/2012 2:50:00 μμ
    ΚΑΝΤΕ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΘΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.ΠΡΩΤΑ Ο ΜΟΛΟΣ.ΦΕΡΤΕ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ.ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΕΙΝΑ.