ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

Μια πολύ "φευγάτη" ΕΛΕΝΗ από τα παιδιά του 2ου Γυμνασίου Κω στον κατάμεστο Ορφέα...

Μια πολύ προχωρημένη και "φευγάτη" Ελένη του Ευριπίδη με πολύ χάρη και στυλ, παρουσίασαν τα παιδιά του 2ου Γυμνασίου Κω, τα οποία χειροκροτήθηκαν δεόντως από το ενθουσιώδες κοινό στον κατάμεστο Ορφέα (στις μεσαίες θέσεις καθόταν διακριτικά και ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναθαναήλ.)

Όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στην παράσταση όπως και στο ενδιάμεσο μουσικό μέρος με ορχήστρα και χορωδία ήταν καταπληκτικά, ενώ επίσης πολύ θερμό χειροκρότημα εισέπραξαν δικαίως οι
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Πανάγου Μαρία, Καλύβα Βασιλική, Μπαλαμπάνη Αικατερίνη

Μουσική διδασκαλία: Τοπαλίδης Ιωάννης

  • Τελευταία Ενημέρωση: 27/6/2012 8:43:14 μμ
    Λέξεις κλειδιά: 2ο γυμνασιο,2ο γυμνασιο Κω,ελενη του ευριπιδη
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
$count Σχόλια
  • Μπασίνα Δήμητρα - Κοζάνη
    Μπασίνα Δήμητρα - Κοζάνη25/6/2012 8:06:00 πμ
    Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μου και στους συναδέλφους μου. Κάνατε καταπληκτική δουλειά με εξαιρετικό αποτέλεσμα! Σας σκέφτομαι με αγάπη και παρακολουθώ τις δραστηριότητές σας με περηφάνια.
    • Proin mathitria k. Mpasina
      Proin mathitria k. Mpasina 25/6/2012 3:32:00 μμ
      euxaristume para poli k. Mpasina , mas lipete kai sas skeutomaste sixna ..na eiste panta kala sas agapame :)
  • eleos
    eleos25/6/2012 1:00:00 μμ
    Έλεος, η μ@λ@κι@ καθενός βαπτίζεται τέχνη και ταλαιπωρεί μαθητές και κοινωνία
    • Προς ταλαιπωρημένο αποδέκτη μ@λ@κί@ς
      Προς ταλαιπωρημένο αποδέκτη μ@λ@κί@ς25/6/2012 4:19:00 μμ
      Τον ηλίθιο, του δείχνουν τον ήλιο κι αυτός κοιτάζει το δάκτυλο... Δεν πειράζει ρε φίλε... Εμείς, στο κάτω κάτω, τα παιδιά κινητοποιήσαμε είτε θεατρικά, είτε μουσικά, με ό,τι διαθέτουμε: καρδιά, μυαλό, αγάπη, ακόμη και μ@λ@κί@. Περιμένουμε να δούμε τη δική σου κατάθεση... Και κοίτα, να την κάνεις επώνυμα, μπας και σε γράψει η ιστορία με χρυσά γράμματα. Όσο για εμάς, μη νοιάζεσαι. Δάσκαλοι φέτος, δάσκαλοι του χρόνου... Δεν θ' αλλάξει κάτι. Γιάννης Τοπαλίδης Επώνυμα Ο υπεύθυνος μουσικής διδασκαλίας
  • ΠΡΟΣ ΕΛΕΟΣ
    ΠΡΟΣ ΕΛΕΟΣ25/6/2012 3:37:00 μμ
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ Η ΚΥΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΓΕΝΕΙΑΣ, ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑΜΕ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΤΕ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ. ΜΑΘΗΤΕΣ -ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ
  • μπραβο ρε παιδια
    μπραβο ρε παιδια25/6/2012 4:23:00 μμ
    στα παιδια (συμπεριλαμβανονται και οι εκπαιδευτικοι τους). μην ακουτε τον καθε κομπλεξικο. η ζηλεια ειναι κακο πραγμα. εσεις τραβατε μπροστα. και παλι συγχαρητηρια! αυτο που μας παρουσιασατε ηταν υπεροχο!
  • ΕΣΤΙ ΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ
    ΕΣΤΙ ΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ25/6/2012 8:00:00 μμ
    Χρησιμοποιούν τα παιδιά για αυτοπροβολή.Κολακευουν και τους γονεις και ολοι χαζοχαρουμενοι. Κομπλεξάρες
    • φωφη
      φωφη25/6/2012 9:45:00 μμ
      εσύ φίλε που όπως φαίνεται δεν είσαι καθόλου κομπλεξικός αλλά έχεις πολύ αγνά κίνητρα που γράφεις τέτοιες μπαρούφες θες να πεις τα παιδιά μας να μην ασχολούνται με χορό μουσική θέατρο ζωγραφική τραγούδι απαγγελία αλλά να κολλάνε με τις ώρες στον υπολογιστή, να βλέπουνε πορνό και πολεμικά παιχνίδια με τις ώρες να μην κάνουν φίλους και να γίνουν ακαλλιέργητα και αντικοινωνικά, το δικο σου παιδί έτσι το έχεις γαλουχήσει φαίνεται, μήπως άφησε και το σχολείο;
    • Κομπλεξάρα...
      Κομπλεξάρα...25/6/2012 10:35:00 μμ
      Μπράβο μεγάλε/η. Έχεις και μια ορθογραφική δεινότητα... Η παιδεία σου ξεχειλίζει στην ιστοσελίδα... και ΕΣΤΙ και ΟΥΝ και ΠΑΙΔΙΑ... τους κομπλεξικούς μου μέσα...
  • πιπης
    πιπης25/6/2012 8:03:00 μμ
    να παρατησετε τις βλακειες και να τους μαθαινετε γραμματα που τα στελλετε τα παιδια στο λυκειο μπουφους αντε δουλεια δεν ειχε ο διαολος και ...γαρυφαλλο στ αυτι και τσαχπινια στο ματι χαχαχαχαχαχαχαχα
    • antipipis
      antipipis25/6/2012 10:31:00 μμ
      Τρελάθηκαν οι καθηγητές και έγιναν πρωταγωνιστές... Φαίνεται καθηγήτριες ήταν οι πρωταγωνίστριες, καθηγητές οι οργανοπαίχτες. Κατεβαίνουν και στις εκλογές και για αυτοπροβολή βγαίνουν στο θέατρο. Ανεβάζουν και κάτι τυχαίους σαν τον Ευριπίδη... Πίπη δίκιο έχεις... Ρίχτα τους μεγάλε... Τους παλιοτεμπέληδες. Όλη μέρα θέατρο κι από δουλειά τίποτε... Και ποιος είναι αυτός ο ... Ευριπίδης είπαμε; Και ποια είναι αυτή η ... Ελένη είπαμε; Άιντε από δω! Όλο Ευριπίδη κι Ελένη κι από γράμματα τίποτα...
      • ΠΑΡΕΑ
        ΠΑΡΕΑ25/6/2012 10:57:00 μμ
        Στην αρχαία Ελλάδα αγράμματε σχολείο ήταν το θέατρο, αλλά στη ζωή υπάρχουν και πολλά άλλα θέατρα με τα οποία κανείς μπορεί πολύ να διασκεδάσει, πάντως μας έκανες και διασκεδάσαμε πολύ όλη η παρέα, σε ευχαριστούμε τα μάλα.
  • Σπύρος
    Σπύρος25/6/2012 9:55:00 μμ
    εκπληκτική παράσταση πρέπει να επαναληφθεί γιατί πολλοί δεν μπόρεσαν να την δουν ολες οι θέσεις ήτανε πιασμένες από νωρίς
  • Γονείς
    Γονείς25/6/2012 10:51:00 μμ
    Σας ευχαριστούμε για ό,τι κάνετε για τα παιδιά μας, θα είμαστε δίπλα σας για ότι χρειαστείτε, μην πτοείστε από αρρωστημένα μυαλά, τα παιδιά μας σας χρειάζονται έτσι όπως είστε ακούραστοι, ενθουσιώδεις, δημιουργικοί με καθαρό μυαλό.
  • Δημητρης
    Δημητρης25/6/2012 11:01:00 μμ
    Έλεος πια... Δεν φτάνει που βρίσκονται πεντε ανθρωποι να κάνουν κάτι παραπάνω τους βρίζουμε κιόλας. Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα.
  • μαθητής
    μαθητής25/6/2012 11:57:00 μμ
    στους γονείς μου χρωστάω το ζην στους δασκάλους μου το ευ ζην
  • μαθητρια- μελος της παραστασης
    μαθητρια- μελος της παραστασης26/6/2012 1:13:00 πμ
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ! Ευχαριστουμε τους καθηγητες οι οποιοι μερες ατειλειωτες ηταν μαζι μας για να δουλευουν και να κανουν προβες μεχρι αργα για να βγει.Αλλα κανενας κομλπεξικος δεν τα σκεφτηκε αυτα αλλα ουτε βεβαια καθησε να τα μαθει.Καθονται και σχολιαζουν τους καθηγητες οτι δεν κανουν τιποτα ομως σε ολη την διαρκεια της χρονιας απεδειξαν οτι κανουν και με το παραπανω.Ειμαστε η νεα γενια και μορφωνομαστε με το θεατρο αλλιως θα ειμαστε οπως εσεις και κανουμε τα ιδια με εσας!ΖΩΑ Ε ΖΩΑ!
  • θεατης
    θεατης26/6/2012 9:53:00 πμ
    η παρασταση δε μου αρεσε καθολου η μαθητες ηταν τελειως αταλαντοι και δε αξιζουν τεταια σχολια ηταν μια τραγικη πααρασταση φτανει ομως η προσπαθεια ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα αρα μπραβο
    • μαθητριες της παραστασης
      μαθητριες της παραστασης26/6/2012 7:06:00 μμ
      αγαπητε θεατη εφχαριστουμε που παρόλο που καταλαβες οτι ειμαστε 30 αταλαντα παιδιά όλα μας, έμεινες και είδες μεχρι το τελος την αρχαια τραγωδία όπως και ολος ο κοσμος που μας έδωσε την αγαπη του. Όμως κι εμεις πουθενα δεν ειπαμε οτι ειμαστε ταλεντα ή επαγγελματιες του Εθνικου Θεατρου, η Λαμπετη η η Παξινου. Ειμαστε 15χρονοι εφηβοι που μεσα απο σπουδαια εργα του θεατρου και της μουσικης προσπαθουμε να ανακαλυψουμε τους εαυτους μας. Ειμαστε έφηβοι που εκπαιδευομαστε μεσα απο τον πολιτισμο και λατρευουμε τους δασκαλους μας. Ειμαστε εφηβοι που αντιστεκομαστε στα πρωιναδικα και στην υπνωση της τηλεορασης, επιλέγοντας να εχουμε δημιουργικα σαββατοκυριακα με χορο θεατρο τραγουδι και παρουσιαζομαστε με το ονομα μας με τα λάθη μας και τα σωστά μας με μετρο και σεβασμο στην κοινωνία. Θα μας ηταν πολυ χρησιμο να μας ελεγες κι εσυ το ονομα σου και την αληθινη σου ιδιοτητα για να καταλαβουμε (εαν δεν μας θεωρεις και ολους βλακες) σε ποιες γνωσεις και ποια δικη σου καλλιεργεια και σχεση με το θεατρο στηριζεται η κριτικη σου. Τι εχεις να φοβηθεις αλλωστε απο 30 αταλαντα παιδακια...
  • nikos
    nikos26/6/2012 10:06:00 πμ
    einai dunaton ka8e mpourda na onomazetai texnh? dusthxws einai
  • `Έστιν ούν
    `Έστιν ούν 26/6/2012 3:42:00 μμ
    `Έστιν ούν τραγωδία η των Ελλήνων σημερινή παιδεία
  • mprabw
    mprabw 26/6/2012 8:03:00 μμ
    mprabw gia akoma mia fora to sxleio mas prototiphse sunxaritiria
  • mprabw
    mprabw 26/6/2012 8:03:00 μμ
    mprabw gia akoma mia fora to sxleio mas prototiphse sunxaritiria
  • μπραβω και παλι μπραβω
    μπραβω και παλι μπραβω 26/6/2012 8:07:00 μμ
    ΣΥΝΧΑΡΙΤΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΕΙΑΡΑ ΜΑΣ ΠΑΛΙ ΠΡΟΤΟΤΙΠΗΣΕ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΑΨΟΓΗ
  • ΜΑΡΙΤΑ
    ΜΑΡΙΤΑ26/6/2012 10:37:00 μμ
    Άκουσα από τη Βίκυ, που είδε την παράσταση, τα καλύτερα για μαθητές και καθηγητές!. Μπράβο σας και μόνον για την προσπάθεια!
  • ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
    ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ26/6/2012 10:56:00 μμ
    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ
  • προς antipipis
    προς antipipis26/6/2012 10:58:00 μμ
    Δεν ξέρω αν κατάλαβαν την εξυπνότατη απάντησή σου οι απανταχού πίπηδες ή φιφηδες αλλά μπράβο σου είσαι τετραπέρατος-η
  • ΠΑΛΙΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ
    ΠΑΛΙΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ26/6/2012 11:52:00 μμ
    ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΒΑΣΙΜΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΒΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΩΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΦΥΣΙΚΑ.ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.
  • θεατρόφιλος
    θεατρόφιλος27/6/2012 12:24:00 πμ
    Τα σχόλια του antipipis ήταν μια καλοστημένη αριστοφανική ειρωνεία και διακωμώδηση και ανατροπή του ανεγκέφαλου pipis
  • ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ27/6/2012 12:56:00 πμ
    στα παιδιά και στους καθηγητές όλους του 2ου Γυμνασίου!!! Φεύγουμε με τις καλύτερες εντυπώσεις για το Λύκειο, μετά από 3 δημιουργικά χρόνια και με την τύχη του να έχουμε καθηγητές όπως αυτούς που βοήθησαν τα παιδιά στην παράσταση!!! ΛΥΠΑΜΑΙ αφάνταστα που κάποιοι που δεν έχουν άλλο τρόπο να εκτονώσουν τα κόμπλεξ τους,μείωσαν τη χαρά των παιδιών και τα ανάγκασαν να πάρουν θέση,υπερασπίζοντας αυτό που με τόση αγάπη έφτιαξαν!!! Παιδιά, χίλια μπράβο και να μη δίνετε σημασία στους πικρόχολους...
  • ντροπη
    ντροπη27/6/2012 5:23:00 μμ
    Το μονααδικο σχολειο που βλεπω μια κοντρα συνεχεια που προερχεται απο το εργασιακο περιβαλλον η απο παλια. Και μαθαινω διαφορα. Απο την αλλη το εντυποσιακο ειναι οτι η καθε τραλαλα προσπαθει να εμπλεξει τα παιδια μας ειτε σπροχνοντας τα να γραψουν ειτε εμπλεκοντας τα σε εναπαιχνιδακι εντυποσιασμου. Τι να πεις ? ποου εισε συχωρεμενε Κιαποκα να τους διδαξεις λιγο ηθος.
  • Ntropi
    Ntropi28/6/2012 1:50:00 πμ
    ta paidia ergastikan ola mazi doulecan k to euxaristw gia auti tin wraia parastasi einai oti itan skata opios to leei auto malon tha einai megalos ziliaris . ta paidia itan katapliktika k na proxwrisoun etsi !!!!!! :)
  • πιου
    πιου28/6/2012 7:59:00 μμ
    μολις βγει κι ο τσιπρας του αγιου ποτε δηλαδη θα ανεβασετε και τη φαρμα των ζωων χαχαχαχαχαχαχα ρε ουστ κηφηνες του δημοσιου τρελαδικου
  • ΑΦΕΣ ΑΥΤΟΙΣ
    ΑΦΕΣ ΑΥΤΟΙΣ19/10/2012 8:19:00 μμ
    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΛΗ ΗΤΑΝ Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ .ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ.ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ .ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΣΕ ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΕΣ ΩΡΕΣ (ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΕΡΓΟ) ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ .ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΣΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΝΕ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2011-12 ΕΚΑΝΕ 3 ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ(ΕΥΤΥΧΙΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ,ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ,ΕΛΕΝΗ)ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΕ ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΣΤΕΣΗ
  • ΖΗΤΩ Ο Κ.ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ
    ΖΗΤΩ Ο Κ.ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ19/10/2012 8:24:00 μμ
    ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΙΘΕΙΑ ΠΩΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΝΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΜΑ.ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.Ο Κ.ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟΥΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΩΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΖΟΥΜΕ.ΖΗΤΩ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΖΗΤΩ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ.ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ.
  • ファッションブランド
    ファッションブランド24/10/2013 12:50:00 πμ
    バッグ ブランド 人気 ファッションブランド http://www.ediyhome.com/その他-eey-12.html