ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

2ο Γυμνάσιο Κω: Έπαινος σε μαθητική εργασία στους 7ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών

Έπαινος σε μαθητική εργασία στους  7ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών

 Η Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο-Ευρώπη» διοργάνωσε στις 12 και 13 Οκτωβρίου 2012 τους 7ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών, στο σχολικό συγκρότημα του Αιγάλεω με θέμα: «Ξεπερνώντας τα σύνορα στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών».

Στους αγώνες αυτούς συμμετείχαν 142 γυμνάσια και λύκεια   απ όλη τη χώρα.

Το 2ο γυμνάσιο της Κω συμμετείχε και απέσπασε έπαινο, με τη συλλογική  εργασία των μαθητών και των δυο γυμνασίων της πόλης, που εξελίχτηκε τα τελευταία χρόνια υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση του καθηγητή κ. Ξενοφώντα Φανουρίου με τίτλο

 

«ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ  ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΕ 3+3 ΤΡΟΠΟΥΣ»

Στην εργασία αυτή αναπτύσσονται και εφαρμόζονται οι  παρακάτω μέθοδοι υπολογισμού της ακτίνας της γης

  1. ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΚΤΙΝΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΑΜΕΣΑ Η ΕΜΜΕΣΑ GPS
  2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ
  3. ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΚΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

Ειδική αναφορά έγινε από την πρόεδρο της επιτροπής Δρ κ. Ευγενία Τσιτοπούλου και από τον διακεκριμένο καθηγητή αστροφυσικής κ Κορακίτη στην τρίτη μέθοδο .

Σημειωτέον ότι είναι η δεύτερη φορά που απονέμεται έπαινος σε εργασία μαθητών υπό την επίβλεψη του ίδιου καθηγητή.

Συγκεκριμένα πριν τέσσερα χρόνια βραβεύτηκε από το πανεπιστήμιο Αθηνών, η συλλογική εργασία των μαθητών του 2ου γυμνασίου με τίτλο ‘’Το νησί της Κω’’.

 

  • Τελευταία Ενημέρωση: 25/10/2012 4:20:00 μμ
    Λέξεις κλειδιά: Επαινος,2ο Γυμνασιο Κω,πειραμα Ερατοσθενη
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
$count Σχόλια
  • XXX
    XXX24/10/2012 1:08:00 μμ
    ΓΙΑΤΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΦΟΥ ΕΛΑΒΕ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ?
  • μπραβο
    μπραβο24/10/2012 2:40:00 μμ
    μπράβο στα παιδιά σε μια εποχή μιζέριας κακομοιριάς και ανέχειας είναι καλό να ακούμε κι καμία καλή είδηση
  • Τ.Γ.
    Τ.Γ.24/10/2012 2:49:00 μμ
    Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ. Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΤΟΥ. ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ !!!
  • ΠΡΟΣ 1
    ΠΡΟΣ 124/10/2012 4:20:00 μμ
    H EΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΩ ΤΟ ΕΤΟΣ 2011. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΥΧΟΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 2ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΝΑΘΑΝΑΗΛ. Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΩ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ. ΑΝ Ο κ. ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΕ ΟΣΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.
  • ΑΣΧΕΤΟΙ
    ΑΣΧΕΤΟΙ24/10/2012 4:52:00 μμ
    ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΣΟΦΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΕΓΙΝΕ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟ A ΓΥΜΝΑΣΙΟ.
    • xxx
      xxx24/10/2012 9:51:00 μμ
      ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ
    • Επι το ορθόν
      Επι το ορθόν 25/10/2012 8:16:00 πμ
      Η τρίτη εργασία είναι μια συλλογική εργασία που άρχισε με μετρήσεις στο Δεύτερο εξελίχτηκε και τελείωσε στο Πρώτο κατά την περσινή χρονιά και συμμετείχαν εκτός από τα δυο προαναφερόμενα σχολεία και τα Λύκειο Δικαίων, Γυμνάσιο Τυχερού Έβρου και Γυμνάσιο Πηγάδια Καρπάθου .
  • papadimitriou
    papadimitriou24/10/2012 5:08:00 μμ
    bravo kyrie apo ola ta paidia tou b4 tis protis ergasias pou eixame parei vravio. naste panta dynatos kai kalos
  •  να μας πει κάπιος
    να μας πει κάπιος24/10/2012 7:01:00 μμ
    ποιο γυμνάσιο είναι με τον κυρίτση και ποιο με τον καίσαρλη για να ξέρουμε ποιο θα υποστηρίξουμε στα σχόλια
  • Μπαβο
    Μπαβο24/10/2012 9:36:00 μμ
    Μπαβο και στα δυο σχολεια παντα τετοια
  • ???????????
    ???????????24/10/2012 11:07:00 μμ
    πόσο απύθμενη μπορεί να είναι η ηλιθιότητα η δική σου και μερικών άλλων ακόμα
  • ax
    ax25/10/2012 9:01:00 πμ
    epipedo mpananas
  • Σοφια
    Σοφια 25/10/2012 9:15:00 πμ
    Σοφια
  • Paidia tou EPAL
    Paidia tou EPAL25/10/2012 5:11:00 μμ
    BRAVO KYRIEMAS
  • μαθητης
    μαθητης25/10/2012 7:13:00 μμ
    κριμα γιατι πολλα ατομα βοηθησαν και δεν αναφερθηκαν καν εστω και σε μια πιο γενικη εκφραση του συντακτη !
  • alexis γ4 kai vale.
    alexis γ4 kai vale.25/10/2012 9:37:00 μμ
    Nai kyrie eprepe na grapsetai ola ta onomata mas kain ohi mono oti bo8isan ma8ites tou 1 kai 2. Telika re mpas kai mas randizoun olus ? les?
  • 1
    128/11/2013 5:00:00 μμ
    -1'
  • -1'