ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ Η 4ωρη στάση των οδηγών στο Αεροδρόμιο... Νέα ταλαιπωρία το Σάββατο ξανά κινητοποίηση...

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ 

από τη σημερινή 4ωρη (9-13:00) στάση εργασίας με τη συμμετοχή των 80 εκ των 100 τουριστικών λεωφορείων του νησιού οι οποίοι αντιδρούν στην μη επαναπρόσληψη των 18 συναδέλφων τους, αλλά και στη μη υπογραφή Συλλογικής Σύμβασης εργασίας. 

Σύμφωνα με πληροφορίες το πρόγραμμα πτήσεων έπειτα από σχετική ενημέρωση τροποποιήθηκε (δηλ. πραγματοποιήθηκαν μέσα στο 6ωρο αυτό της στάσης εργασίας μόνο 8 αντί για 15 προγραμματισμένες πτήσεις) προκειμένου να μην υπάρξει σοβαρό πρόβλημα εξυπηρέτησης των επισκεπτών (αν και όπως φαίνεται στις φωτο) υπήρξε αναμονή και ταλαιπωρία στον ήλιο...

Πάντως γύρω στις 12 και μισή (μισή ώρα πριν τη λήξη στης στάσης εργασίας τους) οι οδηγοί επέτρεψαν στους τουρίστες που ανέμεναν έξω από το Αεροδρόμιο να επιβιβαστούν για να μην περιμένουν στον ήλιο και τη ζέστη έως τη μία η ώρα που κατέβασαν και πάλι χειρόφρενο...

Ο αγώνας τους όμως δεν σταματά εδώ και η συνέχεια αναμένεται με ενδιαφέρον καθώς επόμενη κινητοποίηση τους όπως δηλώνει ο Πρόεδρος του Σωματείου Οδηγών Α. Γκιντιζές θα είναι το Σάββατο, οπότε γίνεται και πάλι χαμός από πτήσεις... (Οι ώρες της στάσης θα ανακοινωθούν την Παρασκευή)

  • Τελευταία Ενημέρωση: 23/5/2013 10:19:59 μμ
    Λέξεις κλειδιά: σταση εργασιας οδηγων,οδηγοι,οδηγοι τουριστικων λεωφορειων,Σωματειο οδηγων τουριστικων λεωφορειων
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
$count Σχόλια
  • WWW
    WWW22/5/2013 1:27:00 μμ
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΑΙ ΛΙΓΟ ΛΑΜΟΥΓΕΛΑΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΑΣΟΜΑΙ
  • Φίλε Γκιντιζέ....
    Φίλε Γκιντιζέ....22/5/2013 2:54:00 μμ
    Μ αυτά που κάνετε έχετε χάσει το δίκιο σας. Οι τουρίστες και το νησί δεν σου φταίνε σε τίποτα.
  • ΠΕΤΑΞΕ Ο ΜΗΝΑΣ
    ΠΕΤΑΞΕ Ο ΜΗΝΑΣ22/5/2013 3:14:00 μμ
    RAYANAIR 'Έρχονται 40 πτήσεις την εβδομάδα και τα μικρά ξενοδοχεία και τα διαμερίσματα είναι άδεια. ΜΗΝΑ, ΕΛΕΝΗ, ΝΤΙΝΑ που πάνε οι τουρίστες???? τους έφαγε η μαργμάγκα ή ο Μήτσης???
  • κυριε γκιντιζε σκεφτητε την προταση μου
    κυριε γκιντιζε σκεφτητε την προταση μου22/5/2013 3:20:00 μμ
    μπορειτε να τους περνεται απο το αεροδρομιο, αλλα να μην κανετε κανενα τουρ στο νησι η' να τους πηγαινεται στα καραβακια για τουρκια. ξερω οτι το χρημα βγαινει απο τις εκδρομες. ετσι και τον αγωνα σας θα κανετε, και θα ειναι ελευθερος ο τουριστας να παει οπου θελει ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
    • καλή η πρόταση σου
      καλή η πρόταση σου22/5/2013 8:48:00 μμ
      ξέρεις οτι υπαρχουν τουριστικα γραφεία που ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ μηδενικό ή σχεδον μηδενικο το τρανσφερ όταν καποτε ηταν στα 13 ευρώ , για να δελεάσουν τους τουρ οπερειτορς και να βουτηξουν κομματια της αγορας απο αλλα πρακτορεια που δείνουν λογικες προσφορες ? ...πέρα απο τα βαλιτσακια κατω απο το τραπεζι οπως δήλωσε στην ερα Ρόδου ένας τίμιος πράκτορας της Κω. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΝΕΟΚΑΦΡΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ,ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΙΜΟΥ ΠΟΛΙΤΕΣ.
  • ΕΤΣΙ
    ΕΤΣΙ22/5/2013 3:30:00 μμ
    ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΑΣΕΙΣ Κ ΑΠΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΩΝ.ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΦΗΞΕΙΣ Κ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΛΕΠΩΡΕΙΤΕ
    • poli kalo
      poli kalo22/5/2013 4:11:00 μμ
      vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiiiiiiii exei apolito dikio fileee
  • αυτο
    αυτο 22/5/2013 3:45:00 μμ
    σε καιει εσενα φιλε;
  • 4 ωρη, οχι 6 ωρη σταση (9-13)
    4 ωρη, οχι 6 ωρη σταση (9-13)22/5/2013 4:24:00 μμ
    Πιστευω πως οι οδηγοι γνωριζουν ποιες μορφες αγωνα υπαρχουν και επιλεγουν αυτες που ασκουν μεγαλυτερη στους πρακτορες.
    • σωστος
      σωστος22/5/2013 5:10:00 μμ
      ...
    • Δαιμων του τυπογραφειου.
      Δαιμων του τυπογραφειου.22/5/2013 5:56:00 μμ
      Το σωστο ειναι: Πιστευω πως οι οδηγοι γνωριζουν ποιες μορφες αγωνα υπαρχουν και επιλεγουν αυτες που ασκουν μεγαλυτερη πιεση στους πρακτορες.
  • Μητσος
    Μητσος22/5/2013 4:46:00 μμ
    Εμείς όλοι οι κωοι τι κάνουμε;όλοι απο τον τουρισμό ζούμε ας πάμε με τα αυτοκίνητα μας να κατεβασουμε κόσμο αν ειναι δυνατόν έρχεται κόσμος για 7 μέρες να ξεκουραστεί και εμείς να τον αγανακτουμε βάλτε τον εαυτό σας στη θέση τους.δηλαδη αύριο που θα τα βρούνε να κλείσουμε εμείς για δικούς μας λόγους τους δρόμους θα ειναι ωραία;
    • Κιτσος
      Κιτσος22/5/2013 5:52:00 μμ
      Εμείς όλοι οι Κωοι τι κάνουμε; Αφηνουμε 3-4 λαμογια πρακτορες, σε μια χρονια με μεγαλη ανοδο των αφιξεων και με ακομη μεγαλυτερα κερδη για τους πρακτορες, να αναστατωνουν εδω και εβδομαδες το νησι και να ταλαιπωρουν τους τουριστες που ερχονται για λιγες ημερες αναψυχης, επιτεθεμενοι στους εργαζομενους, μονο και μονο γιατι η κατοχικη κυβερνηση τους δινει το δικαιωμα να το κανουν????? ΑΙΣΧΟΣ!!!
      • Προς Κίτσο
        Προς Κίτσο22/5/2013 11:25:00 μμ
        Βρε Κική καρφώνεσαι όταν γράφεις έτσι, πιο απλά δεν είπαμε?
        • Υπαρχουν πολλες 'Κικες' καφρε!
          Υπαρχουν πολλες 'Κικες' καφρε!23/5/2013 2:59:00 πμ
          Κι αν ταυτιζονται οι αποψεις μου με της Κικης, μπραβο στην Κικη! Εσενα οι αποψεις σου με ποιανου ταυτιζονται??? Με του Σαμαρα??? Με του Τομσεν??? Με του Πυθων-ο-ελιτ και των λοιπων πρακτορολαμογιων???? Αντε χασου, προβοκατορα της κακιας ωρας..!!!
  • nikos
    nikos22/5/2013 5:49:00 μμ
    xruses doulies kanan fetos oi ......taksitzides
  • Κουκουρούκου
    Κουκουρούκου22/5/2013 6:09:00 μμ
    Ποιες αλλαγές πτήσεων λέει? Δεν άλλαξε ούτε μια πτήση σήμερα, ελέγξτε το με την ΥΠΑ. Δικαιολογίες για να καλύψει τον μικρότερο χαμό στο αεροδρόμιο αλλά που πραγματικά οφείλεται στο ότι ο μισός κόσμος μεταφέρθηκε ΚΑΝΟΝΙΚΑ από τα λεωφορεία που επέλεξαν να εργαστούν. Μέχρι πότε θα συνεχίζετε την παραπληροφόρηση κ.Γκιντιζέ?
  • ταριφας
    ταριφας22/5/2013 6:09:00 μμ
    να δουλεψουμε και εμεις λιγο..αμα μπορειτε ελατε με τα αυτοκινητα σας και θα τα πουμε....
  • Αουτς
    Αουτς22/5/2013 6:13:00 μμ
    Μας πονάει που δούλεψαν περίπου 30 λεωφορεία ? Και πως ξαφνικά έγινα 100 τα λεωφορεία στο νησί όταν μέχρι προχτές μας έλεγε ότι η κίνηση γίνεται με προβλήματα γιατί έχουν έρθει 60 λεωφορεία και λείπουν οι 20 μη επαναπροσληφθέντες? Σε 2 μέρες ήρθαν 40 λεωφορεία? Φαντάσου πόσα ακόμα θα έρθουν μέχρι το Σάββατο!
  • ΘΑΥΜΑ
    ΘΑΥΜΑ22/5/2013 6:46:00 μμ
    ΤΟΥς ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΡΑΥΑΝΑΙΡ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΤΟΥ ΜΗΤΣΗ Ο ΜΗΝΑΣ ΜΕ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙΑ ΧΙΧΙ
  • μπε
    μπε22/5/2013 6:59:00 μμ
    ρε σεις,αφου δεν γνωριζετε γιατι γραφετε ασυναρτησιες? τα πρακτορεια που δεν υπεγραψαν την παρανομη συλλογικη συμβαση εξυπηρετησαν κανονικα τους πελατες τους! μαλλον εσεις προσπαθειτε να δημιουργησετε προβλημα ενω δεν υπαρχει,ενας τουριστικος πρακτορας ζοριζεται και βγαινει η λανθασμενη φημη και για τους υπολοιπους...
  • noname
    noname22/5/2013 7:26:00 μμ
    Κάνουν απεργία για να δουλεύουν το παράνομο ωράριο με τους μισθούς που θέλουν . Μια ερώτηση ο κύριος γκιτιζες είναι μεσα σε αυτούς που δεν επαναπροσληφθηκανε η φρόντισε να αλλάξει πρακτορείο για να μην ειναι ένας απο τους 18 συναδέλφους του που δεν έχουν δουλεια όπως λέει
  • Μητσοοοοοο
    Μητσοοοοοο22/5/2013 9:13:00 μμ
    Ρε Μητσοοοοο εσεί έχεις αποφασίσει το δρόμο του καναπέ! κάτσε εκει και ας τους δρόμους δεν ειναι για σένα έχεις συμβιβαστεί με την κατάντια σου
  • Μμ μμ
    Μμ μμ22/5/2013 10:43:00 μμ
    Αφού δεν έγινε κάτι σημερα τι λέτε να γίνεται καθε δυο μέρες;
  • ΠΡΟΣ κ.Γκιντιζέ
    ΠΡΟΣ κ.Γκιντιζέ22/5/2013 10:45:00 μμ
    κ.Γκιντιζέ ποιοι από το εργατικό κέντρο κρύβονται πίσω από το ρεζιλίκι που δημιουργείτε καθώς και την δυσφήμιση της εικόνας του νησιού μας;;;;;
  • Νευράκια
    Νευράκια22/5/2013 11:06:00 μμ
  • Νευράκια
    Νευράκια22/5/2013 11:21:00 μμ
    Για δείτε την συνέντευξη του Προέδρου στην Μαρία Παπαζαχαρίου στην Δημοτική Τηλεόραση. Μου φαίνεται λίγο εκνευρισμένος, γιατί άραγε? Μάηπως δεν του πήγαν όπως ήθελε τα πράγματα? Δεν πειράζει, το Σάββατο θα ξαναπροσπαθήσει (εις βάρος των τουριστών πάντα).
  • Απορώ
    Απορώ 22/5/2013 11:49:00 μμ
    Αφού είσαστε τόσο καλοί οδηγοί μορφωμένοι και έξυπνοι γιατί δεν πάτε σε καμία άλλη δουλειά. Με τετοιες ικανότητες μπορεί να πάρετε και περισσότερα από 5000 το μήνα που σας δίνουν αυτοί οι αλήτες οι πράκτορες. Μαζοχες εισαστε και επιμένετε να δουλεύετε σε τέτοιους πάλι ανθρώπους για τόσα λίγα λεφτά ;
  • Μητσος
    Μητσος22/5/2013 11:49:00 μμ
    Εγω και το Σάββατο με το μινιμπας στο αεροδρόμιο θα είμαι γιατί φιλοξενω επαναλαμβανομενους τουρίστες απο το 1990 οπως καταλαβαίνεις ήμουν και θα είμαι εκει.και για να μην ψάχνετε πράσινο μινιμπας
  • Ρε φιλε φιλοπρακτορικε,
    Ρε φιλε φιλοπρακτορικε,23/5/2013 3:05:00 πμ
    δεν βαρεθηκες να γραφεις 10 μηνυματα μονος σου, εναντιον των οδηγων, του προεδρου τους και γενικα των εργαζομενων????? Απο το πολυ μισος σου, υπεπεσες σε λαθη: σε προδωσε το ιδιο στυλ γραφης. Τι κι αν υπογραφεις κιτσος,μητσος,ριτσος κλπ.!
  • ΕΛΕΟΣ
    ΕΛΕΟΣ23/5/2013 9:50:00 πμ
    ΚΑΝΤΕ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΙΩΝ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΦΗΞΕΙΣ Κ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ.ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΗΣΙ Κ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ?
  • Προς Μμ μμ
    Προς Μμ μμ23/5/2013 10:25:00 πμ
    Και κάθε μέρα αν θέλεις (και μπορείς) να το κάνεις αλλά δεν νομίζω να σε συμφέρει για πολλούς και διάφορους λόγους. Κάθε φορά θα έχεις και μεγαλύτερες απώλειες και περισσότερος κόσμος θα σας βρίζει για τα αίσχη που κάνετε εις βάρων των τουριστών και του νησιού.
  • Μμ μμ
    Μμ μμ23/5/2013 3:01:00 μμ
    Προς 33 Μιαζεις φοβισμενο ανθρωπακι
  • οδηγος
    οδηγος23/5/2013 4:15:00 μμ
    Σας διαβαζω ολους αλλα κανενας δεν λεει για τα ωραρια των οδηγων,πρεπει πρωτα να γινει ατυχημα να σκοτωθουν μερικοι και μετα θα λετε οτι ποτε δεν ειδαμε τα ωραρια και οτι οι οδηγοι δεν ειναι απο σιδερο!!
  • QUESTION
    QUESTION23/5/2013 5:47:00 μμ
    DOES TUI AND THOMAS COOK KNOW AND IF YES DO THEY ACCEPT DRIVERS CARRYING THEIR CUSTOMERS NOT TO HAVE THE REQUIRED BY LAW RESTING HOURS ??? DO THEY KNOW THAT NO INSURANCE WILL COVER CLIENT'S INJURIES CAUSED BY A DRIVER WHO IS WORKING ILEGALLY FOR 17 HOURS AND FOR 6 DAYS PER WEEK ???
  • ANSWER
    ANSWER23/5/2013 6:40:00 μμ
    Officially the do not know it, but since they have their reps working in Greece for so many years, they certainly know what is going on.
  • ANSWER
    ANSWER23/5/2013 6:47:00 μμ
    Who give a f... about TUI and Tomas Cook...without drivers dont do anything here
  • eleos