ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Bluenet
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr

2ο ΓΕΛ Κω: 5ήμερη ΚΑΤΑΛΗΨΗ από σήμερα... (Ετοιμάζονται μαθητές & άλλων σχολείων) - Πως βλέπετε το μέλλον σας: "Μαύρο"... (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ

από την συμβολική 5νθήμερη κατάληψη που αποφάσισαν χτες στη γενική συνέλευση που πραγματοποίησαν οι μαθητές του 2ου ΓΕΛ Κω (πήραν μέρος 290 μαθητές και υπέρ της κατάληψης ψήφισαν πάνω από τα 2/3 των παρόντων).

Ο Πρόεδρος του νέου 15μελούς μαθητικού συμβουλίου που εξέλεξαν, Μανώλης Ψαράς, μας μίλησε για τα αιτήματα τους και κυρίως για τις αλλαγές προς το χειρότερο που επιφέρει ο νόμος 4186 για το νέο Λύκειο. Επιπλέον οι μαθητές εκφράζουν τη συμπαράσταση τους στο δίκαιο αγώνα των καθηγητών, ενώ σε ότι αφορά την γενικότερη κατάσταση, την οικονομική αφαίμαξη των γονιών τους, το πόσο δύσκολο είναι να σπουδάσουν (προτιμούν τις σπουδές στο εξωτερικό όπου το κόστος σπουδών συμφέρει περισσότερο), η απάντηση στο ερώτημα "πως βλέπετε το μέλλον σας"... τα λέει όλα!

*(Σημειώνεται ότι σκέψεις για κατάληψη υπάρχουν και σε μαθητές άλλων σχολείων της περιοχής, όπως μας επιβεβαιώνει στις δηλώσεις του ο Πρόεδρος του 15μελούς του 2ου ΓΕΛ)

DSC09742.resized

  • Τελευταία Ενημέρωση: 4/10/2013 3:56:30 μμ
    Λέξεις κλειδιά: 2ο ΓΕΛ Κω,2ο λυκειο,καταληψη,καταληψη στο 2ο λυκειο,καταληψη 2ου λυκειου Κω
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  • Aegeanews.gr
  • Aegeanews.gr
$count Σχόλια
  • ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ
    ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ2/10/2013 6:19:00 μμ
    ΜΑΥΡΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΕΝΕΚΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ Κ@ΘΗΚΙΑ!
  • Destiny
    Destiny2/10/2013 6:30:00 μμ
    Ελπιζουμε να ακουστουμε και φυσικα, να εχουμε και την υποστηριξη αλλων σχολειων
    • ΕΒΑΛΑΝ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ. Μάθημα πώς να πληρώνεστε κοπροσκυλιάζοντας….
      ΕΒΑΛΑΝ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ. Μάθημα πώς να πληρώνεστε κοπροσκυλιάζοντας…. 2/10/2013 8:38:00 μμ
      Οι ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ δεν αλλάζουν ακόμα και σήμερα. Μην παίρνετε παράδειγμα τους τεμπέληδες ΚΟΠΑΝΑΤΖΗΔΕΣ καθηγητές, πάντα ίδιοι θα είναι θα κοπροσκυλιάζουν και θα ανεβαίνουν ΜΟΝΟ με ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΕΥΝΟΙΑ….. Πάντως πολλοί δεν κατάλαβαν ότι ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ άλλαξαν και η ΨΩΡΟΚΟΣΤΑΙΝΑ δεν μπορεί πια να ταΐζει τεμπέληδες που βάζουν τα παιδιά να κάνουν καταλήψεις (εκτός από ιδιαίτερα….. σε αυτά οι ΣΥΡΙΖΑ είναι πρώτοι) και αυτοί χωρίς να απεργούν πληρώνονται.
      • Ένας γνώστης της κατάστασης.
        Ένας γνώστης της κατάστασης.2/10/2013 8:58:00 μμ
        Αν είσαι άσχετος, καλύτερα να το βουλώνεις. Οι καθηγητές είχαν αντίθετη άποψη για την κατάληψη. Αν είσαι ένα από τα κοπρόσκυλα που τρως έτοιμα λεφτά, καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου.
        • Εισαγγελέας Ιπάρχει;
          Εισαγγελέας Ιπάρχει;3/10/2013 8:43:00 πμ
          ποιος τους χαιδεύει και τους δίνει κλειδιά; Η αστυνομία που ειναι;
          • Υπάρχει με ύψιλον.
            Υπάρχει με ύψιλον.3/10/2013 1:40:00 μμ
            Προτιμάς να σπάσουν τις πόρτες; Ένας μόνο χώρος δόθηκε, τίποτα άλλο.
      • ΠΡΟΣ ΛΥΠΗΣΗ...
        ΠΡΟΣ ΛΥΠΗΣΗ...2/10/2013 9:07:00 μμ
        ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΩ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ; ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ.
      • .... ΠΕΣ ΑΛΕΥΡΙ
        .... ΠΕΣ ΑΛΕΥΡΙ3/10/2013 7:41:00 μμ
        Πάντα είσουνα γλύφτης, τσάτσος και τσιράκι του Τέλλη, τώρα και αυτός για σένα αριστερός είναι σε μάθαμε ποιά αλητεία των καθηγητών πάρε τον πνευματικό σου ....το Χ....και εξαφανειστήτε καθηγητική αλητεία
  • ΝΤΡΟΠΗ  ΣΤΟΥΣ  ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ
    ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ 2/10/2013 6:36:00 μμ
    ΑΥΤΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ...ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ....ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ .
    • Μακρά νυχτωμένος.
      Μακρά νυχτωμένος.2/10/2013 8:59:00 μμ
      Πόσο μαλάκας είσαι. Καλύτερα να μάθεις να ενημερώνεσαι. Δε σημαίνει ότι όλοι σκέφτονται με τόσο ηλήθιο τρόπο όπως σεσύ.
      • αυτη ειναι η αληθεια......
        αυτη ειναι η αληθεια......3/10/2013 8:48:00 πμ
        πανεξυπνη κυραντζα.
        • Καλήμέρα.
          Καλήμέρα.3/10/2013 1:39:00 μμ
          Και μετά ξύπνησες.
    • ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ
      ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ2/10/2013 9:05:00 μμ
      ΚΑΙ ΟΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΟ. Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑ. ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 30 ΨΗΦΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΨΗΦΙΣΑΝ 250 ΜΑΘΗΤΕΣ.
    • Σαν δεν ντρέπεσαι
      Σαν δεν ντρέπεσαι3/10/2013 7:44:00 μμ
      Να θεωρείται τα παιδιά άβουλα και χωρίς προσωπικότητα, εδώ κάναν καταλήψεις για λιγότερο σοβαρούς λόγους, όχι τώρα που καταστρέφετε το δημόσιο σχολείο
  • ΜΠΡΑΒΟ  ΠΑΙΔΙΑ !!!!!
    ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ !!!!!2/10/2013 7:08:00 μμ
    ΤΥΧΕΡΟΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΟΥ 2ου ΛΥΚΕΙΟΥ . ΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ . ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ !!!!! ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ , ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ, ΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΩΙ . ΤΕΛΙΚΑ Η ΖΩΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ !!!!!
    • ΠΡΟΣ ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ
      ΠΡΟΣ ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ3/10/2013 7:46:00 μμ
      Γιατί ξεφτιλίζεσε τόσο πολύ και θεωρείς πως τα έβαλαν οι καθηγητές, πόσο μπορείται να γελειοποιήσαι, οι καθηγητές δεν έχουν λεφτά για να πάνε διακοπές
  • Προς πρόεδρο Β ΕΛΜΕ
    Προς πρόεδρο Β ΕΛΜΕ2/10/2013 8:08:00 μμ
    Γίνεται να μας πει ο πρόεδρος της τοπικής ΕΛΜΕ που βρήκε τα τηλέφωνα όλων των προέδρων των Δεκαπενταμελων συμβουλίων; Επίσης να μας πει από πιο μαγαζί ψωνιζει μουσαμαδες και μπογιές για τα πανό των σχολείων;
  • απαπαπαπα
    απαπαπαπα2/10/2013 8:22:00 μμ
    τι πικρόχολα σχόλια είναι αυτά....αντί να στηρίζετε τα παιδιά κρίνεστε με τους εκπαιδευτικούς!!! ντροπή σας!
    • ee?
      ee?3/10/2013 3:49:00 μμ
      εμ τι περιμενεις ... κωοι
  • Πρώην Μαθητής του 2ου!!
    Πρώην Μαθητής του 2ου!!2/10/2013 8:22:00 μμ
    Λάθος των παιδιών αυτό..Τα βγάζουν μπροστά οι καθηγητές τους και κατά την διάρκεια της κατάληψης εκείνοι πληρώνονται κανονικά...Ας έκλειναν το σχολείο τους αλλά να συνέχιζαν οι καθηγητές τα μαθήματα στην 3η Λυκείου...Η αλλιώς ας απεργούσαν οι ίδιοι...Επίσης συμβολική θα ήταν η αποχή από διδακτική ώρα και όχι η πενθήμερη κατάληψη...Απλά θα γεμίσουν οι καφετέριες...Τουλάχιστον ας περιφρουρήσουν τα παιδιά την κατάληψη ώστε να μην προκληθούν υλικές ζημιές...
    • Νυν μαθητής.
      Νυν μαθητής.2/10/2013 9:02:00 μμ
      Ως πρωην μαθητής, όφειλες να ήξερες την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο και να μην λες ανακρίβειες.
  • Καλά είστε σοβαροί?
    Καλά είστε σοβαροί?2/10/2013 9:04:00 μμ
    Αν ξέρετε οποιονδήποτε καθηγητή ή καθηγήτρια που υποκίνησε την κατάληψη μπορείτε να τους καταγγείλετε νομίζω. Αλλιώς τι ξεκατινιάζεστε δεν καταλαβαίνω...
    • Γονιος Συλλόγου Γονέων Προς Συκοφάντες.
      Γονιος Συλλόγου Γονέων Προς Συκοφάντες.2/10/2013 9:13:00 μμ
      Ακριβώς, πείτε ονόματα καθηγητών που την υποκίνησαν. Τόσο απλά. Αλλιώς μιλάμε απλά για συκοφαντίες.
    • ΠΡΟΣ 14
      ΠΡΟΣ 142/10/2013 9:34:00 μμ
      Συμφωνώ απολύτως Κοινωνία που δεν σέβεται τους δασκάλους της είναι καταδικασμένη, περιμένετε την κατάρρευση
  • Γονιός που διαφωνεί.
    Γονιός που διαφωνεί.2/10/2013 9:10:00 μμ
    Δυστυχώς είναι κρίμα να μην μπορούν οι γονείς να πείσουν τα παιδιά τους να μην κανουν κατάληψη. Παρόλο που έγινε με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες η ψηφοφορία, το 87% ψηφισε υπερ, οπότε δεν μπορούσε να γίνει κάτι άλλο.
  • αλλος γονιος
    αλλος γονιος2/10/2013 9:16:00 μμ
    γιατι εχω την εντυπωση οτι ο συκοφαντης ειναι γνωστος σπιουνος καθηγητης.....?
    • ΣΩΣΤΟΣ
      ΣΩΣΤΟΣ2/10/2013 9:32:00 μμ
      καλά όλοι το καταλαβαίνουμε αυτός που πάντα με κομματικά μέσα κατάφερνε να πιάνει θέσεις και ποτέ να μην κάνει μάθημα. τώρα ζορίζεται και συκοφαντεί κλασική τακτική του
    • Συμφωνώ.
      Συμφωνώ.2/10/2013 9:35:00 μμ
      Και εγώ την ίδια εντύπωση έχω, αλλά με αποδείξεις. http://filpap.blogspot.gr/2013/10/blog-post_7584.html
    • Ντροπή του.
      Ντροπή του.2/10/2013 9:42:00 μμ
      Έτσι ακριβώς. Γλύψιμο, ΝΔ και ξερό ψωμί και συκοφαντία του συνόλου των συναδέλφων του, επειδή δεν συμφωνούν μαζί του. Αλλά έτσι έχει μάθει στη ζωή του. Μόνο την πάρτυ του κοιτάει.
      • Αναφέρεστε σε αυτόν που την περασμένη εβδομάδα η ΑΣΦΑΛΕΙΑ του έκανε ΝΤΟΥ????
        Αναφέρεστε σε αυτόν που την περασμένη εβδομάδα η ΑΣΦΑΛΕΙΑ του έκανε ΝΤΟΥ???? 3/10/2013 9:46:00 πμ
        Δύο περιπολικά με οχτώ ασφαλίτες έψαχναν το σπίτι του….. τρις ώρες. Τους πήραν στην ασφάλεια, έγινε δίωξη??? Υπάρχει και η διαθεσιμότητα…
    • Μη τα βάζετε με τον ΣΠΙΟΥΝΟ όπως τον αποκαλείτε.
      Μη τα βάζετε με τον ΣΠΙΟΥΝΟ όπως τον αποκαλείτε.3/10/2013 10:12:00 πμ
      Ο άνθρωπος ασχολείται με τα οικιακά πρωτίστως, πλένει μαγειρεύει, σκουπίζει για την <οικογένεια του>. Έχει ανάγκη από χρόνο για να ανταποκριθεί στους δικούς του… να γιατί την κοπανά συστηματικά.....
    • προς άλλο ψευτογονιό
      προς άλλο ψευτογονιό3/10/2013 6:05:00 μμ
      Τζίφος,άνθρακες ο θησαυρός. Αλλά μάλλον χρονομέτρησες λάθος. Στο μεταξύ πες μας για το κληροδότημα που έπαιξες στο χρηματιστήριο και έγινε καπνός;
  • ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ.
    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ.2/10/2013 9:20:00 μμ
    Συνολο Μαθητών---------------------> 306 Ψήφισαν----------------------------> 291 ΥΠΕΡ της καταληψης-----------------> 249 Εκδηλωσεις απόγευμα - όχι κατάληψη-> 29 ΚΑΤΑ της καταληψης-----------------> 12 ΑΚΥΡΑ------------------------------> 1
  • ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ
    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ2/10/2013 9:27:00 μμ
    Το ξαναγράφω για να φαίνεται καλύτερα. Συνολο Μαθητών 306, Ψήφισαν 291, ΥΠΕΡ της καταληψης 249, Εκδηλωσεις το απόγευμα αλλά όχι κατάληψη 29, ΚΑΤΑ της καταληψης 12, ΑΚΥΡΑ 1.
  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ3/10/2013 7:03:00 πμ
    http://www.youtube.com/watch?v=2tufR-n4GAk
  • Ανήλικοι
    Ανήλικοι3/10/2013 7:13:00 πμ
    χωρίς πολιτικά δικαιώματα είναι οξύμωρο να ψηφίζουν για το αν θα γίνει κατάληψη.
  • Δείτε ποιοι τους εκαναν κατήχιση
    Δείτε ποιοι τους εκαναν κατήχιση3/10/2013 9:11:00 πμ
    http://www.aegeanews.gr/default.asp?id=27&lg_id=1&Records=Details&_id=400932 http://www.aegeanews.gr/default.asp?id=27&lg_id=1&Records=Details&_id=400932 http://www.aegeanews.gr/default.asp?id=27&lg_id=1&Records=Details&_id=400932 Τα σιμπερασματα δικα σας
    • Τσακωμένος με την ορθογραφία;
      Τσακωμένος με την ορθογραφία;3/10/2013 1:45:00 μμ
      Σχολείο δεν έβγαλες;
  • Aporia
    Aporia3/10/2013 11:30:00 πμ
    Σε ποιο αθρο του νομου διαφωνει ακριβως ο νεαρος?τα 2/3 των παιδιων δηλαδη διαβασε το νομνο και δεν του αρεσει?Ποια ειναι η δικη τους προταση(αν ειναι δυνατον να εχουν προταση για το εκποαιδευτικο συστημα 13αχρονα παιδια)?Δηλαδη να συνεδριασει η βουλη αυριο να αλαξει νομο του κρατους(κακο η καλο)επειδη εσεις καναταε καταληψη?Σε τι κανατε καταληψη?εγω πληρωνω τους φορους μου για να εχετε παιδεια,δεν θελω να πληρωνω να κανετε πολιτικη.Μαλλον αν οχι τους καθηγητες ακουσαν τους γονεις τους.Αυτοι βαζουν τα παιδια μπροστα αντι να βγουν οι ιδιοι να διεκδηκισουν αυτα που νομιζουν.Ελεος δηλαδη.Για το νεαρο που μιλαει ολα ηταν καλα μεχρι περσυ?εχουμε τρελαθει?Δηλαδη εγκρινει να περνουν τους καθηγητες του συμβουλους διαφοροι πολιτικοι στα γραφεια τους να περνουν 2 μισθους και στη θεση τους να περνουν ορομισθιους?Αυτο θελει?η μηπως οσοι τελειωσαν τεχνικα λυκεια ειχαν εξασφαλισμενο μελλον και τωρα που καταργησαν μερικες ειδηκοτες καταστραφηκαν?Τι να πει κανεις.Απλα νεαρε συνομιληκοι σου σε αλλα σχολεια αυτη τη στιγμη κανουν το μαθημα τους.Στην Ελλαδα και σε ολη την Ευρωπη.Με αυτους θα ανταγωνιστεις στο μελλον.Με τι εφοδεια?Απλα θα σε εχουν υπαλληλο τους.Τελος...δεν μπορουν μερικοι καθηγητες να φτιαξουν ενα ιδιοτικο σχολειο στη κΩ?Να ησυχασουμε απο τους νταβατρσιδες που πληρονουμε να κανουν πολιτικες που μας κατεστρεψαν ολους.
    • Αποκατάσταση αλήθειας.
      Αποκατάσταση αλήθειας.3/10/2013 1:48:00 μμ
      Πρώτον το 87% αποφάσισε κατάληψη και όχι τα 2/3. Δεύτερον σήμερα υπάρχει και το διαδίκτυο και ενημερώνονται όλοι ανεξαρτήτως ηλικίας, αν κάτι τους αφορά. Τρίτον μιλάμε για 16χρονα έως 18χρονα παιδιά, λύκειο λέει ότι είναι αν διάβασες το άρθρο.
    • Όνειρα γλυκά.
      Όνειρα γλυκά.3/10/2013 1:52:00 μμ
      Από τους 141.000 εκπαιδευτικούς σε δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια, αποσπάσεις εκτός εκπαίδευσης πήραν μόλις 1.500. Ίσως έχεις μείνει πολύ πίσω στην ενημέρωσή σου. Επιπλέον δεν διαμαρτυρήθηκε κανένας εκπαιδευτικός γι' αυτό, το αντίθετο μάλιστα. Εκπαιδευτικός σημαίνει είμαι στην τάξη!!! Τους δύο μισθούς που τους είδες σε όσους αποσπώνται; Μάλλον στον ύπνο σου. Καληνύχτα.
    • Έτσι γίνεται στις Δημοκρατίες.
      Έτσι γίνεται στις Δημοκρατίες.3/10/2013 1:56:00 μμ
      Ζεις στην ίδια κοινωνία με τους υπόλοιπους. Αν οι περισσότεροι γονείς δεν έχουν πείσει τα παιδιά τους για να μην κάνουν κατάληψη, απλά θα το υποστείς και εσύ. Όπως εγώ διαφωνώ με το επίδομα ανεργίας, επειδή έχω δουλειά, αλλά το πληρώνω για αυτούς που δεν έχουν δουλειά.
    • Μαθητρια 2 ΓΕΛ
      Μαθητρια 2 ΓΕΛ6/10/2013 12:34:00 μμ
      συμφωνω και επαυξανω!
  • NO POLITICA
    NO POLITICA 3/10/2013 3:10:00 μμ
    ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΕΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ! ΑΝ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΗΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΘΕΜΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΓΛΥΦΤΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΚΩΝ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΣΤΑ 4 ΠΕΦΤΕΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ ΦΗΜΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΟΜΟΣΙΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ.ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΚΚΕ Η ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΜΟΔΑΤΟ ΚΟΜΜΑ Χ.Α. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ Η ΧΟΥΝΤΑ ΔΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ 73 ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΙΕΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΙ ΚΑΙ ΚΑΜΕΡΟΧΑΦΙΕΔΕΣ ΕΡΧΟΝΤΕ ΚΡΕΜΜΑΛΕΣ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ! ΠΟΛΙΤΚΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΒΟΛΕΥΜΕΝΩΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΝΙΞΕΙ Η ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΩΝ
  • ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
    ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ3/10/2013 3:39:00 μμ
    Οποιος εχει αλλη γνωμη....τον βριζουμε,τον υποτιμαμε.Πιθανως να τον κτυπουσαμε κιολας και φωναζουμε για δημοκρατια.Αχ ποσα εγκληματα δεν εγιναν στον ονομα της δημοκρατιας,Για οσους δεν το ξερουν παντως τα μεγαλα εργα,τους μεγαλους αγωνες παντα τους κανουν οι μειωψηφιες.
  • ΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ?
    ΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ?3/10/2013 4:31:00 μμ
    ΤΙ ΛΕΣ?ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΜΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΥΝΤΑ?ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 73?ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΕ ΑΥΤΑ?ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ,ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΟΥ?Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ?ΠΟΙΟΣ?ΠΑΡΑΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΦΥΓΕ.ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΧΩΡΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΠΥΡΗΝΑ ΤΗΣ.ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΡΥΓΗΡΟ ΣΟΥ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΛΑ ΑΥΤΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΑ ΕΔΩΣΕ.ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ.....ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΕΙΑ ΕΝΝΟΙΑ.ΤΟ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΟΛΑ,ΜΑΛΛΟΝ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙΣ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΠΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ
  • Αγανακτισμένη Μάνα
    Αγανακτισμένη Μάνα3/10/2013 5:15:00 μμ
    Χθες βράδυ (κατά τις εννιά) έψηναν σουβλάκια και έπιναν μπύρες οι μαθητές. Παρόντες ο λυκειάρχης με τη γυναίκα του και ο υποδιευθυντής με τη γυναίκα του. Βγάλτε συμπεράσματα. Μη το κόψεις πάλι
    • Για πες μας..
      Για πες μας..3/10/2013 8:19:00 μμ
      Εσένα το παιδί σου τι φήφισε; Και πού ήταν εκείνη την ώρα; Στο σχολείο ή στο σπίτι; Μάλλον στο σχολείο, έτσι; Με τον εαυτό σου να αγανακτείς, για το μέλλον που ετοίμασες για το παιδί σου.
    • ΑΛΛΗ ΜΑΝΑ
      ΑΛΛΗ ΜΑΝΑ3/10/2013 8:31:00 μμ
      ΕΣΥ, ΜΕ ΤΗΝ ΟΞΥΔΕΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ, ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ;
  • Μαλιστα
    Μαλιστα3/10/2013 5:27:00 μμ
    Καταληψη που αποφασισαν τα παιδια ετσι?Οπως πρην μερικες μερες στο 1ο γυμνασιο που τα πανω τα εδωσε ο ....Καποια μαλλον που δουλευει στον ....και ειναι και Στο συλογο γονεων.Ασ αγοραζε δικας της.Αυτα εχουν αγοραστει με λεφτα των Κωων δεν ηταν δικα της(και μια λεπτομερια,ακομα δεν υπηρχε δεκαπενταμελες μαθητων να αποφασισει)Αληθεια ποιος ηταν ο λογος που φετος πρην καν να μπουν στις ταξεισ τους τα παιδια να κανουν μαθημα ,εκαναν ακλογες?Ξερει κανεις?Οι καθηγητες τι δουλεια κανουν εκει?Απλα θεατες?Εχουμε τελειωσει σαν χωρα.
    • Προς Ενημέρωση.
      Προς Ενημέρωση.4/10/2013 11:49:00 πμ
      Σύμφωνα με το νόμο, οι εκλογές για τις μαθητικές κοινότητες (πενταμελη & δεκαπενταμελή συμβούλια) πρέπει να γίνονται μέσα στο Σεπτέμβρη.
  • ...
    ...3/10/2013 5:42:00 μμ
    τα παιδια ψηφιζουν υπερ της καταληψης για εναν και μοναδικο λογο!!!!να μην κανουν μαθημα!!!!βαριουνται και θελουν να συνεχισουν τις διακοπες!!
  • Ντροπή
    Ντροπή3/10/2013 5:50:00 μμ
    κινδυνεύουν τα παιδιά μας. το αλκοόλ, το τσιγάρο με ότι μπορεί να έχει μέσα, πάει σύννεφο. Που είναι η ασφάλεια; Που είναι ο εισαγγελέας, γιατί δεν εφαρμόζουν τον νόμο;
    • Τώρα θα τα μάθουν;
      Τώρα θα τα μάθουν;3/10/2013 8:24:00 μμ
      Το αλκοόλ και το τσιγάρο τους τα μαθαίνετε εσείς από το σπίτι. Μακάρι να περίμεναν την κατάληψη για να καπνίσουν. Μια φορά στα τρία χρόνια....
  • Ελληνικη         Παιδια
    Ελληνικη Παιδια3/10/2013 6:06:00 μμ
    Τελειωσε το Δημοτικο.....Και παμε Γυμνασιο ..Τα παιδια κληρονομησαν απο μας... 1 καταληψη του σχολειου 2 εκδρμη εκτος Ελλαδας . και να καψουν το πολυτεχνειο για ειναι της Μοδας....Δηλαδη τα παιδια μας κουβαλανε μιαλα της δεκαετιας του ογδοντα... Ας τα αφησουμε να κανουν κατι διαφορετικο
  • Ελληνικη      Παιδεια
    Ελληνικη Παιδεια3/10/2013 6:54:00 μμ
    Ps Και το παιδι μου ψηφισε κατα της καταληψης γιατι δεν μπορει να καταλαβει σε τη οφε λει η καταληψη οταν μπορουν να κανουν διαφορετικους τροπους Διαμαρτυριες..... Και οχι να αντιγραφουν το Πολυτεχνειο... Δεχτω το κραξ......μ... σας αλλα ας ξεκολλησει λιγο η Ελλαδα μας
  • Γιώργος
    Γιώργος3/10/2013 8:07:00 μμ
    Μπράβο παιδία δυνατά, για να μην γίνεται δούλοι αύριο !!!! Μην ακούτε τους γερμανοδουλους
  • Ευη
    Ευη3/10/2013 10:26:00 μμ
    Μακάρι να είχαν το θάρρος και τον δυναμισμό σας και οι γονείς αλλά οι περισσοτεροι τους νοιαζει ποιος θα βγει δήμαρχος και πως θα κάνουν υποκλισεις στους πολιτικούς
  • Είστε ζώα
    Είστε ζώα3/10/2013 11:03:00 μμ
    Άθλιοι μικροαστοί. Ζείτε σε μια κοινωνία νοοτροπίας χωριού και νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα και έχετε τη σωστή άποψη για τα πάντα. Και βγαίνετε και μιλάτε με μια γλωσσάρα να λες έχετε ιδέα για το οτιδήποτε. Ναι υπάρχουν καθηγητές που είναι κακόβουλοι. Ναι υπάρχουν μαθητές που είναι τεμπέληδες και ανίδεοι. Αλλά τι μακακίες κάθεστε και λέτε; Όλο το σύστημα της παιδείας προμοτάρεται από την κυβέρνηση. Ένα σύστημα αποβλάκωσης και ξεπεσμού. Αυτό λοιπόν το σύστημα η κυβέρνηση πάει να το διορθώσει. Ναι ναι καλα ακουσατε. Παει να το διορθωσει αντικαθιστώντας το με ενα χειροτερο. Ε; Γαμ*το; Και εσάς σας ενδιαφέρει αν το παιδί σας πίνει μπύρες ή τρωει σουβλακια στο προαύλιο. Γιατί τόσο αρχοντοχωριάτες είστε. Σας νοιάζει η βραχυπρόθεσμη πάρτη σας και δε σκέφτεστε τιποτα αλλο. Καταρρέει η κοινωνία μας και εσείς είστε απελπιστικά κολλημένοι σε αναχρονιστικά πλέον στερεότυπα του τύπου οι συνδικαλιστές καθηγητές επηρεάζουν τα παιδιά. ΞΥΠΝΑΤΕ. Είστε πικρόχολοι, κακεντρεχείς και σας αρέσει. Ξεφύγετε από τους εαυτούς σας όσο προλαβαίνετε. Το σύστημα στο οποίο ζούμε θέλει μαθητές-ζώα, καθηγητές-τεμπέληδες για να στοχοποιούνται από τον κόσμο ενώ το προβλημα ειναι αλλού. Ενθαρρύνετε εσείς τα παιδιά σας να υποκύψουν στο ζυγό της αμορφωσιάς και της κατάντιας. Ζώα. Ε ζώα.
  • pio aganaktismeni
    pio aganaktismeni3/10/2013 11:24:00 μμ
    πραγματικα λυπαμαι με αυτα που διαβαζω..γονεις χωρις κανεναν απολυτως προσανατολισμο καθονται και κανουν κριτικη σε καθηγητες και μαθητες..κωοι οι οποιοι νομιζουν οτι τ νησι τους ειναι τ επικεντρο τ κοσμου το παιζουν αυθεντιες..δειτε λιγο τι συμβαινει γυρω σας..σε τι περιβαλλον προοριζεται να δουλεψουν τα παιδια σας..η ανεργια των νεων στο 60 τοις εκατο...το σχεδιο του κρατους καλοδουλεμενο...πανεπιστημιο για λιγους και εκλεκτους..3 χρονια πανελληνιες...κατεβειτε λοιπον απο ο συννεφακι σας και αφηστε τα παιδια σας να διεκδισουν τα δικιαωματα τους..ν μην καταντησουν σαν και εσας!!!ποιο μελλον θα θελατε για αυτα??300 ευρω και μια ζωη μεσα την εξαθλιωση?αν ναι τα πατε πολυ καλα!!!!
  • οηξ
    οηξ3/10/2013 11:25:00 μμ
    ολε
  • podosferistis