Μόλις με ένα καλάθι διαφορά… Ήττα στο Χαϊδάρι για Ιπποκράτη 75-73!

0
663
Ήττα στο Χαϊδάρι για Ιπποκράτη!

Οι Κώοι αν και προηγήθηκαν με +11 στο α’ δεκάλεπτο, δεν άντεξαν και τελικά ηττήθηκαν από την επίσης ισχυρή Δάφνη Δαφνίου με 75-73!

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Ιπποκράτης Κω στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής (όμιλος νότου). Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη ηττήθηκε με 75-73 από την ισχυρή Δάφνη Δαφνίου, η οποία έκανε το 4 στα 4 και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι Κώοι έκαναν ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο, όταν και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με διαφορά 11 πόντων, ωστόσο στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς και πήραν τη νίκη σ’ ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστικό φινάλε. Ο Ιπποκράτης ξεκίνησε πολύ καλά και μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου τα έβαλε όλα και έκανε το 11-14 στο 6’… 14-24 στο 9’, για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με +11 (16-27). Η Δάφνη Δαφνίου στη συνέχεια βελτίωση αισθητά την άμυνα της (οι Κώοι πέτυχαν 10 πόντους στο β’ δεκάλεπτο) και σταδιακά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας αρχικά σε 21-29 στο 13’. Μάλιστα, έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (32-33 στο 17’) για να κλείσει το ημίχρονο με 34-37.
Στο β’ ημίχρονο, η Δάφνη Δαφνίου προσπέρασε με 43-41 (στο 24’), αλλά ο Ιπποκράτης βρήκε λύσεις και πήρε ξανά τα ηνία κάνοντας το 45-47 στο 26’, το 47-53 στο 28’ και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 52-55.  Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 62-61 (στο 35’), και να έχουν συνεχώς μία μικρή υπέρ τους διαφορά (66-63 στο 37’ και 70-65 στο 38’). Με το σκορ στο 73-69, ο Ονάσογλου ευστόχησε σε τρίποντο και κέρδισε και φάουλ. Έτσι με το… τετράποντο του, το σκορ έγινε 73-73, ενώ στα 8’’ πριν το τέλος ο Γεωργούσος με δίποντο έκανε το 75-73. Στην τελευταία επίθεση ο Ονάσογλου αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και η Δάφνη Δαφνίου πήρε τη νίκη.
μέχρι να πάρουν τη νίκη με 75-73.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-27, 34-37(ημ.), 52-55, 75-73
Διαιτητές: Κυριακόπουλος- Ρίζος