Α.Ε.Δικαίου-Αίολος 74-67 (4η αγων. ανδρών 2017/2018)

0
380

Αλλεργική στην ήττα……..

Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί η ομάδα μας, αφού σε ένα ακόμα ματς -με πολλά-πολλά προβλήματα πριν το τζάμπολ-, καταφέραμε να πάρουμε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας και τον Αίολο Κεφάλου με σκορ 74-67.

Ο Δημήτρης Τζομάκας δεν είχε στην διάθεσή του, Παρβαντώνη , ΤσιλιγκίρηΜανώλα και Παμπρή (απόντες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων) και είδε τον Ζαφείρη Δρόσο να αγωνίζεται μεν, αλλά χωρίς να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του (δεν είχε αγωνιστεί με τον Ηρακλή 2000). Ετσι, στην 12αδα πήραν θέση 2 παίδες, ο Αποστόλης Κοντός και ο Διονύσης Χατζηγιακουμής, οι οποίοι μάλιστα αγωνίστηκαν στο τέλος, πραγματοποιώντας την «παρθενική» τους εμφάνιση με την ανδρική ομάδα, στα 15 τους χρόνια! Στους «πονοκεφάλους» του Δημήτρη Τζομάκα ήρθε να προστεθεί και ο τραυματισμός (στο 4ο δεκάλεπτο) του Μιχάλη Χατζηφιλίππου -άψογος play maker σε ένα ακόμα ματς-.

Πρωταγωνιστές σήμερα ήταν ο Γιώργος Χατζηγιακουμής  (double-double με 19 πόντους & 12 ριμπ.), ο Παντελής Τριτσάρης (double-double με 23 πόντους και 11 ριμπ), αλλά ο παίχτης-έκπληξη ήταν ο Νίκος Σπανός , που πέτυχε -ερχόμενος από τον πάγκο- 16 πόντους σε πολύ καθοριστικά σημεία του αγώνα !!!

Στο 1ο ημίχρονο ήμασταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με μικρή διαφορά, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Αντωνόπουλου και τις καλές του άμυνες, πήραμε διψήφια διαφορά (41-31). Βέβαια, ότι καλό έκανε στην άμυνα, τόσα…. στραβά έκανε στην επίθεση όπου έχανε ευκολότατα λέι-απ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μεγαλώσει κι’αλλο η διαφορά……..

Στο 3ο δεκάλεπτο οι πόντοι του Χατζηφιλίππου και του Γεωργαδάκη (άψογος στα αμυντικά του καθήκοντα στα αντίπαλα ατού), συντήρησαν την διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε στο 4ο δεκάλεπτο, στο +15 (63-48) με τριποντο του Χατζηφιλίππου , ενώ παρ’όλο που αντίπαλοι πλησίασαν στο 65-61, η ομάδα μας είχε την ψυχολογία και την εμπειρία να κρατήσει την νίκη.

Στο τελευταίο λεπτό ο Δημήτρης Τζομάκας εδωσε συμμετοχή και στους πιτσιρικάδες, Αποστόλη Κοντό και ο Διονύση Χατζηγιακουμή (είχε και ένα άστοχο 3ποντο), ενώ αξιοσημείωτο ήταν πως ο Ζαφείρης Δρόσος τελείωσε άποντος το ματς, κάτι που είχε να συμβεί από τις 17/11/2013 (Α.Ε. Δικαίου – Ηρακλής 2000 80-51 , 4η αγωνιστική 2013/2014).