ΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ: Στην Κω βρίσκει το… γιατρικό του! (βίντεο)

0
533

Στην Κω επικρατεί ο δικός του νόμος…

Ο Ιπποκράτης κέρδισε με 63-55 τον Μανδραϊκό και επέστρεψε στις νίκες στον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Ήταν μία… επαγγελματική νίκη για την ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα, όπως και το προβάδισμα, χωρίς να κινδυνεύσει άμεσα από τον Μανδραϊκό, από τον οποίο είχε αποκλειστεί στην α’ φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Η πολύ καλή παρουσία του Ονάσογλου στο α’ δεκάλεπτο, του Χαρίση στο δεύτερο, του Κουμπούρα στο τρίτο και δύο καθοριστικά τρίποντα του Σκούφη στο τέλος, ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος της κωακής ομάδας, η οποία πήρε βοήθειες και από τον Λεκάκη. Ο Ιπποκράτης είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα και σε κάθε δεκάλεπτο το δικό του πρωταγωνιστή, παίρνοντας δίκαια την πολύτιμη νίκη.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν κατά τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου. Αυτό το πέτυχαν στο β’ ημίχρονο, αφού με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κουμπούρα η ψαλίδα άνοιξε στο +11 (42-31 στο 24’). Ο Μανδραϊκός όμως με δεν τα παράτησε και με τρίποντα του Βαφιά πλησίασε σε 44-39 και 47-42 (28’) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 49-44.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 49-46 και το 51-48, αλλά στην πιο κρίσιμη στιγμή πήρε το όπλο του ο Σκούφης. Με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 56-48 (στο 34’) και 61-50 (στο 37’). Η ομάδα του Θεόφιλου Μπεκέ πλησίασε σε 61-55 με κάρφωμα του Μουστόπουλου, 1.20’’ πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο και ο Ιπποκράτης επέστρεψε στις επιτυχίες.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-10, 33-28 (ημ.), 49-44, 63-55
Διαιτητές: Μαγκαφάς- Τσιμπούρης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 16(1), Τρύπας 2, Ονάσογλου 10(2), Σκούφης 6(2), Παπαδημητρίου 2, Ασημακόπουλος 7, Λεκάκης 5, Χαρίσης 11, Τσακαλέρης 4, Καταβαίνης.
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 7(1), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Καραμπάτσος, Γκαϊτάσοβ 7, Παπαπέτρου, Μουστόπουλος 9, Βαφιάς 14(4), Ψηλέας 8, Γεωργοπαπαδάκος 8(1).