ΑΕ Δικαίου-Ακαδημία Καλύμνου 57-53 (2η αγων. παιδικού 2017/2018)

0
135

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας νικώντας (στην παράταση) την Ακαδημία Καλύμνου με 57-53 (47-47 κ.α.)

Το ματς αφορούσε την 2η αγωνιστική του ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ  (είχε ήδη αναβληθεί 2 φορές λόγω κακοκαιρίας) και είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός μεγάλου ντέρμπι ! Μπορεί σήμερα στο ανοιχτό γήπεδο Πυλίου να μην έβρεχε, αλλά ο δυνατός αέρας δυσκόλευε τις προσπάθειες όλων των αθλητών, ιδιαιτέρως στα μακρινά σουτ. Χαρακτηριστικό ήταν οι μόλις 9/23 βολές που είχαν οι παίχτες του Ζαφείρη Δρόσου…..

Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ενώ μόνο στο 3ο δεκάλεπτο καταφέραμε να προηγηθούμε με +7 (35-28), αλλά οι αντίπαλοι κατάφεραν να μειώσουν στην ελάχιστη διαφορά (36-35) με την λήξη του δεκαλέπτου. Τα επόμενα 8′ κύλησαν στο ίδιο μοτίβο, ενώ στο τελευταίο 2λεπτό του αγώνα είχαμε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ : 42-41 με καλάθι του Βασιλείου , 42-43 οι αντίπαλοι, 44-43 ο Βουδούρης , 44-45 οι αντίπαλοι, 46-45 ο Μαρίνος , 46-47 οι αντίπαλοι και 1/2 βολές του Βασιλείου 47-47 !!!  Μόλις στα 2» ο Αγγελος Βουδούρης  έκλεψε την μπάλα και κέρδισε φάουλ, αλλά αστόχησε και στις 2 βολές, με το ματς να οδηγείται στην παράταση !

Στο έξτρα 5λεπτο οι παίχτες του Ζαφείρη Δρόσου ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραμε την 2η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Διονύση Χατζηγιακουμή να είναι 1ος σκορερ με 21 πόντους.

* Επόμενη αγωνιστική εντός έδρας με την ΕΑΚΑ.