Και ξανά προς τη δόξα τραβά… ΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – Δάφνη Δαφνίου 95-79 (ΒΙΝΤΕΟ)

0
254
Ο Ιπποκράτης Κω έπαιξε καλά και κέρδισε εύκολα (95-79) τη Δάφνη Δαφνίου έχοντας διαφορετικό πρωταγωνιστή σε κάθε δεκάλεπτο!

Άνετος και ωραίος ο Ιπποκράτης… Οι Κώοι επέστρεψαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στις νίκες κερδίζοντας εύκολα τη Δάφνη Δαφνίου με 95-79, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για τον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Με όπλο την εμπειρία των παικτών του και έχοντας κάθε δεκάλεπτο και ξεχωριστό πρωταγωνιστή, ο Ιπποκράτης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (την ίδια ώρα ο Διαγόρας Δρυοπιδέων κέρδιζε εκτός έδρας τον Πρωτέα Βούλας) και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα στη Νίκαια από τον τοπικό Ιωνικό. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του αγώνα, κάτι που φρόντισε να δείξει με το καλημέρα. Με αιχμή του δόρατος τον Ονάσογλου στο α’ δεκάλεπτο, οι Κώοι πήραν το προβάδισμα και μαζί μία σημαντική διαφορά (23-14). Στη συνέχεια τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο αρχηγός της ομάδας Αντώνης Ασημακόπουλος για να κλείσει το ημίχρονο με 47-35. Ο έμπειρος αθλητής με τη σειρά έδωσε… πάσα στο σκοράρισμα στους Χαρίση και Λεκάκη, οι οποίοι είχαν επίσης μία πολύ καλή παρουσία και έτσι το +17 (67-50) ήταν γεγονός, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση και ο Τσακαλέρης. Ο Χάρης Κουλουριώτης στο τέλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Γκέζο, Γιουσέμογλου και Ζαμάγια, με τον Ιπποκράτη να κερδίζει εύκολα με +16. Με τη Δάφνη Δαφνίου δεν έπαιξαν οι Τσιάκος και Γεωργούσης.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-14, 47-35(ημ.), 67-50, 95-79
Διαιτητές: Λιότσιος- Τσιμπούρης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 9, Τρύπας 2, Ονάσογλου 14(4), Σκούφης 2, Ασημακόπουλος 21(2), Λεκάκης 14(2), Χαρίσης 15, Τσακαλέρης 14, Γκέζο, Γιουσέμογλου 2, Ζαμάγιας, Καταβαίνης 2.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Κωνσταντινίδης): Κουφόπουλος 10(2), Καπώνης 6, Χρυσός 7(1), Σοφρωνάς 15(3), Γκινή 14(2), Θεοδοσίου 3(1), Γκιουζέλης 13(2), Τσελεμπής 9(1).