Καλυμνιακός – Α.Ε. Δικαίου 45-62 (παίδες) & Ε.Α.ΚΑ – Α.Ε. Δικαίου 42-45 (κορασίδες)

0
179

Το 3/3 έκανε η ομάδα μας, νικώντας -πιο εύκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ- την Ε.Α.ΚΑ στην Κάλυμνο με σκορ 42-45.

55df0111232e1c4fd8c02e91888d2313_l

Σε όλη την διάρκεια του αγώνα είχαμε την πρωτοπορία στο σκορ, ωστόσο το τελευταίο 1,5 λεπτό ήταν -σχεδόν- καταστροφικό.

Στο 1ο δεκάλεπτο τα 2 γρήγορα φάουλ της Ελβίρας Δρόσου αποσυντόνισαν την ομάδα μας, δεν παίζαμε καλή άμυνα και δεν καταφέραμε να ξεφύγουμε περισσότερο στο σκορ. Στο ημιχρονο προηγηθήκαμε 14-21, με την Φιλοθέη Φραζή να «τραβάει» το σκορ στην επίθεσή μας. Η Ξένια Καλαμπόκη ήταν το το «σκιάχτρο» στις 2 ρακέτες μαζεύοντας πολλά ριμπάουντ, αλλά και….τρομάζοντας τους αντιπάλους που επιχειρούσαν διείσδυση !!!

Κάπως έτσι φτάσαμε 1,5 λεπτό πριν το τέλος, με τα κορίτσια του Δημήτρη Τζομάκα να προηγούνται 7 πόντους (38-45) : η Φραζή έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στην Σεβαστιάνα Χριστοφή, που αστόχησε αμαρκάριστη μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, χάνοντας την ευκαιρία να «τελειώσει» το παιχνίδι. Οι αντίπαλοι εκμεταλλευτηκαν τα συνεχόμενα λάθη μας και παίρνοντας πόντους από την -εκπληκτική- Νίννη μείωσαν σε 42-45. Η Ε.Α.ΚΑ είχε την επαναφορά 7» πριν την λήξη, αλλά παίξαμε καλή άμυνα κλέβοντας την μπάλα και το αήττητό μας συνεχίστηκε !

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Δεκάλεπτα: 6-8, 14-21, 27-34, 42-45

Α.Ε. Δικαίου( Τζομάκας): Χατζηκαλύμνιου Μ., Σκουφεζή 1, Δρόσου Ελβ. 8, Χριστοφή, Μπότσι Α., Θεοδωρίδου, Φλάσκου 2, Ήλιου, Φραζή 27(2), Τσαούση, Καλαμπόκη 7

Καλυμνιακός – Α.Ε. Δικαίου 45-62 (3η αγων. παίδων 2016/2017)

To 3/3 στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η ομάδα μας νικώντας τον Καλυμνιακό με σκορ 45-62.

Τα παιδιά του Δημήτρη Τζομάκα «ζορίστηκαν» στο 1ο δεκάλεπτο (11-15), αλλά στην συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και το ημίχρονο έκλεισε στο +15 (21-36). Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +22, παρ΄ότι ο Αντώνης Ξενίκας και ο Πέτρος Καραθωμάς δεν αγωνίστηκαν καθόλου στο 3ο δεκάλεπτο !!! Το κενό τους κάλυψαν επάξια ο Κων/νος Πανάτος, ο Διονύσης Χατζηγιακουμής και ο Αλέξανδρος Ψωμαδάκης που βοήθησαν πολύ στην επίθεση.

Το 4ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα μας να συνεχίζει αήττητη.