Final-4 εφήβων: Μεγάλη εμφάνιση, άνετη πρόκριση! Ιπποκράτης – Διαγόρας 80-41 (Στον τελικό με Κολοσσό)

0
950

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ

Χαρίκλεια Χριστοφή

Μεγάλη εμφάνιση, άνετη πρόκριση! Ιπποκράτης – Διαγόρας 80-41

Ο Ιπποκράτης Κω μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο τον πρώτο ημιτελικό με τον Διαγόρα τον οποίο κέρδισε σχεδόν με νταμπλ-σκορ (80-41)! Εξαιρετική η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου, εντυπωσιακός ο Πέτρος Καραθωμάς…

Εξαιρετικοί, εντυπωσιακοί και άνετοι… Οι έφηβοι του Ιπποκράτη Κω κέρδισαν σε ρυθμούς ρελαντί τον Διαγόρα σχεδόν με νταμπλ-σκορ (80-41) και μετέτρεψαν σε περίπατο τον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-φορ, που διεξάγεται στην Κω. Με κορυφαίο τον καλύτερο παίκτη στην ηλικία του στα Δωδεκάνησα, τον Πέτρο Καραθωμά, ο Ιπποκράτης από την αρχή του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις του και πήρε εύκολα τη νίκη- πρόκριση για τον αυριανό μεγάλο τελικό, όπου θα διεκδικήσει μπροστά στον κόσμο του, το τρόπαιο. Ο Διαγόρας δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον Ιπποκράτη, εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο και δίκαια γνώρισε τη βαριά ήττα.
Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Ιπποκράτης Κω από το ξεκίνημα του πρώτου ημιτελικού… Με τον Πέτρο Καραθωμά να παίρνει το όπλο του, το σκορ έγινε 8-0 (2’), ενώ η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό (14-4 στο 7’). Ο Γ.Σ. Διαγόρας ένα καλό τρίλεπτο και κατάφερε να μικρύνει τη ψαλίδα πλησιάζοντας σε 16-14 στο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και περιόρισε τον «γηραιό» στους τέσσερις πόντους. Το 16-14 έγινε 24-14 με τρίποντο του Επιφάνη, ενώ το συνολικό σερί έφτασε το 17-0 (!!!) και το σκορ έγινε 33-14 (18’) με τον Ζαμάγια. Με πόντους του Χατζηδημητρίου, οι Ροδίτες μείωσαν σε 33-18 για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (35-18) ο Καπλανίδης.
Στο β’ ημίχρονο, ο Ιπποκράτης ξεκίνησε με βιαστικές επιλογές, με αποτέλεσμα ο Διαγόρας να πλησιάσει σε 35-22, αλλά όταν ο Καραθωμάς βρήκε λύσεις, το σκορ έγινε 41-22 και 50-29 (27’). Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από νωρίς το παιχνίδι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Χατζηδημητρίου (50-33 στο 28’). Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 53-35, ενώ οι Κώοι παίζοντας πιο παθιασμένα και σαφώς καλύτερα από τους Ροδίτες έκαναν το σκορ 60-35 (22’) με τον Καλάβρια. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο, αφού ο Διαγόρας έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει (62-35 στο 33’ και 67-39 στο 36’), με τον Ιπποκράτη να φτάνει σε ρυθμούς ρελαντί στη νίκη- πρόκριση για τον αυριανό μεγάλο τελικό. Στο τέλος με συνεχόμενα τρίποντα, ο Ιπποκράτης ξέφυγε με νταμπλ-σκορ (78-39 στο 39’), απέναντι στον Διαγόρα, που δεν δικαιολόγησε την παρουσία του. Η μέγιστη τιμή ήταν το 78-39 και το τελικό 80-41, με το οποίο ο Ιπποκράτης έκανε πάρτι στον πρώτο ημιτελικό. Ο κορυφαίος Καραθωμάς, είχε αρκετές βοήθειες από τον Ζαμάγια Σ., ενώ από τον Διαγόρα προσπάθησε περισσότερο ο Χατζηδημητρίου. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-14, 35-18(ημ.), 53-35, 80-41
Διαιτητές: Αντωνίου- Νικηφορίδης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Καπλανίδης 8(2), Νικολάου, Βάββας 4, Επιφάνης 5(1), Ζέκης 3(1), Ζαμάγιας Μ. 2, Καλάβριας 2, Βουδούρης 5, Καραθωμάς 32(1), Μιλίκοβιτς 3(1), Μπούσι, Ζαμάγιας Σ. 16(2).
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Μάγος): Ματσάκης, Τσάκαλος 5, Νεοφύτου 2, Χατζηδημητρίου 15, Σκαλίδης 8, Πηδιάκης 2, Πιέτρι 4, Μαλλιάκας, Τσόκα 1, Μακρής 4, Γκορίτσας.

Άνετος Κολοσσός, φουλ για »κούπα»!

Οι »θαλασσί» έφηβοι μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο στο β’ ημίχρονο και κέρδισαν εύκολα την Ακαδημία Καλύμνου με 80-54! Αύριο στις 12:30 ο μεγάλος τελικός με τον διοργανωτή Ιπποκράτη για την κατάκτηση του τίτλου!

Πηγή ρεπορτάζ:12sports.gr