ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ Final-4 ανδρών (Ημιτελικοί) | Ο Ηρακλής 2000 κέρδισε τον Διαγόρα με 60-57! Στον τελικό με ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ που νίκησε με 62-49 τη Ροδίων Άθλησις

0
1145

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ

Χαρίκλεια Χριστοφή

Στον τελικό η Α.Ε Δικαίου

Η Α.Ε. Δικαίου ήταν σαφώς καλύτερη από το Ροδίων Άθλησις στο β’ ημίχρονο, κέρδισε με 62-49 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον αυριανό μεγάλο τελικό (12:30), όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή 2000. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έπαιξε πάρα πολύ με σουτ έξω από τα 6.75 (πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της με τρίποντα), ενώ ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του αγώνα στο γ’ δεκάλεπτο ήταν ο Θεοδωρόπουλος, ο οποίος βοήθησε στο σκοράρισμα τους Δρόσο, Χατζηγιακουμή και Τριτσάρη. Οι Ροδίτες έπαιξαν έξυπνα στο α’ ημίχρονο, προσπαθώντας να ποστάρουν τον Γιάννη Κούρο, που πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους ψηλούς της κωακής ομάδας.

Οι παίκτες του Τέλη Χατζηφούντα ξεκίνησαν καλύτερα (0-5 και 6-9), με την Α.Ε.Δ. να μην πατάει καλά στο παρκέ… Παρά το γεγονός αυτό, οι τυπικά και ουσιαστικά γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 16-15 (10’) και ξέφυγαν με 24-19 (14’)… Το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο (28-27 στο 18’) για να λήξει το ημίχρονο 28-30, με το Ροδίων Άθλησις να βρίσκει λύσεις και με τον Συμιακό. Ουσιαστικά η ροή του αγώνα άλλαξε στο γ’ δεκάλεπτο, με τον Θεοδωρόπουλο να δίνει λύσεις και την Α.Ε.Δ. να βελτιώνει την άμυνα της. Το σκορ έγινε 37-33 (24’) και 45-36 (27’). Μάλιστα στην τελευταία περίοδο, οι Κώοι είχαν περισσότερες δυνάμεις, μεγάλωσαν τη ψαλίδα και πανηγύρισαν δίκαια τη νίκη- πρόκριση στον μεγάλο κωακό τελικό. Η Α.Ε.Δ. πέτυχε 10 τρίποντα με υπερβολικές όμως προσπάθειες, έχοντας περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-15, 28-30(ημ.), 48-39, 62-49

Διαιτητές: Φάκαρος- Νικηφορίδης

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Σπανός, Βασιλείου, Δρόσος 19(5), Θεοδωρόπουλος 10, Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 12(2), Παρβαντώνης 6(1), Κοντός, Χατζηγιακουμής 15(2), Λώλος.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Χατζηφούντας): Τσούλλος, Λουκής 3(1), Συμιακός 17(1), Ηλιού 2, Κούρος Π. 11(1), Βασιλάκης, Κούρος Ι. 11, Κατσαρός 5.

Ο Γκοράτσας το έκανε ξανά… Ο Ηρακλής 2000 κέρδισε τον Διαγόρα με 60-57

Με τρίποντο του Νώντα Γκοράτσα μόλις 3» πριν το τέλος, ο Ηρακλής 2000 κέρδισε τον Διαγόρα με 60-57 και θα διεκδικήσει για πρώτη φορά στην ιστορία του, τον τίτλο στο ανδρικό πρωτάθλημα της Δωδεκανήσου!

Δια χειρός Νώντα Γκοράτσα, ο Ηρακλής 2000 κέρδισε τον Διαγόρα με 60-57 και πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό μεγάλο τελικό του ανδρικού πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Α.Ε. Δικαίου- Ροδίων Άθλησις. Ο έμπειρος γκαρντ της ομάδας της Καρδάμαινας με τρίποντο μόλις 3’’ πριν το τέλος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα και έριξε στο καναβάτσο το «γηραιό», ο οποίο δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην εκπνοή με τρίποντο του Μαρουλλάκη. Μάλιστα δεν είναι η πρώτη φορά που ο Γκοράτσας κερδίζει στο τέλος τον Διαγόρα… Το είχε κάνει ξανά πριν από λίγα χρόνια στην «τέντα», ως παίκτης της Α.Ε. Δικαίου. Τότε με «τρίποντο» στην εκπνοή (με ταμπλό) είχε χαρίσει τη νίκη στην κωακή ομάδα και στέρησε από τον Διαγόρα ουσιαστικά τον τίτλο. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, αν και το ξεκίνημα δεν προδίκαζε τίποτα τέτοιο. Η ομάδα του Μάκη Κανενόπουλου ήταν απλά εξαιρετική στο ξεκίνημα… Ο Ηρακλής 2000 έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και μετέτρεψε το 11-6 σε 27-6 στο 8’. Ο Γ.Σ. Διαγόρας μπήκε υπνωτισμένα στο παρκέ, με τους «ροπαλοφόρους» να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και βρίσκοντας λύσεις από τους Χατζησταμάτη και Σκούφη.
Η ομάδα το Κυριάκου Μάγου σταδιακά άρχισε να συνέρχεται και μείωσε σε 27-16 (14’) και 30-18 με δίποντο του Μητσού. Η διαφορά «έπεσε» σε μονοψήφιο αριθμό (35-27), με τους Κώους να σκοράρουν για πρώτη φορά στο β’ δεκάλεπτο στο 16’. Το ημίχρονο τελείωσε με γκολ-φάουλ του Γκοράτσα (38-29), ο οποίος είχε απλά δώσει το… στίγμα του. Στο γ’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό του αγώνα, με τον Ηρακλή 2000 να συντηρεί μία διαφορά ασφαλείας (47-36 στο 27’) και 55-43 (30’), όμως στο φινάλε, ο Γ.Σ. Διαγόρας με κύριο εκφραστή αρχικά τον Βογιατζή και στη συνέχεια τον Μαρκουλή έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Το σκορ από 55-40, έγινε 55-51 (34’) και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Με δίποντο του Χατζηδημητρίου στο 36’, ο «γηραιός» ισοφάρισε σε 57-57, ενώ αμέσως μετά ο Μητσού έχασε χρυσή ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Διαγόρα αλλά αστόχησε σε λέι-απ. Μόλις 1.30’ πριν το τέλος ο Καλαμπαλής έκανε βήματα, κάτι που δεν εκμεταλλεύθηκε ο Διαγόρας, αφού η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών του. Οι Καρδαμιώτες αστόχησαν σε δίποντο και ο Μαρουλλάκης σε τρίποντο υπό πίεση. Μόλις 3’’ πριν το τέλος ο Γκοράτσας έδωσε τη χαριστική βολή στον Διαγόρα και με εύστοχο τρίποντο έστειλε στο μεγάλο τελικό τον Ηρακλή 2000, όπου για πρώτη φορά θα διεκδικήσει τον τίτλο στα Δωδεκάνησα. Ο Νώντας Γκοράτσας ήταν αυτός που έβαλε τη σφραγίδα του στην μεγάλη νίκη- πρόκριση του Ηρακλή 2000…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 27-11, 38-29 (ημ.), 55-43, 60-57
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Κανενόπουλος): Βασιλειάδης, Αγρέλης 2, Χατζησταμάτης 19(3), Σκούφης 12(2), Γκοράτσας 12(1), Κατσούβας 4, Καλαμπαλής 5, Δρόσος 6.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Μάγος): Βογιατζής 18, Μητσού 7, Μαρουλλάκης 6, Χατζηδημητρίου 6, Δεληγιαννάκης, Βασιλειάδης 6(2), Μίχος 2, Μαρκουλής 12(2), Μουστάκας.

ΒΙΝΤΕΟ απ’ το giafkasports.gr σε Live Streaming

»Καθάρισαν» τα »παιδιά του» Ιπποκράτη!

Πολύ σημαντική νίκη του Ιπποκράτη Κω, ο οποίος με κορυφαίους τους Σκούφη, Μαστόρο, Ασημακόπουλο και Ναούμη λύγισε τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 76-65!

Την κατάλληλη στιγμή επέστρεψε στις νίκες ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας με. 76-65 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψει των τελευταίων αγωνιστικών στην Α2 Κατηγορία. Οι Κώοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, είχαν αντίπαλο και το άγχος, ωστόσο ξέφυγαν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και πανηγύρισαν μία πολύτιμη νίκη απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που κάνει αγώνα για να παραμείνει στην κατηγορία. Ο Ιπποκράτης «καθάρισε» το παιχνίδι με τα δικά του παιδιάμ αφού Σκούφης και Μαστόρος ήταν εξαιρετικοί και μαζί με τους Ασημακόπουλο και Ναούμη, οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα στην πολύτιμη νίκη. Η αρχή ήταν εξαιρετική για την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου που προηγήθηκε με 5-0 και 13-4 (6’). Ο Κόροιβος πλησίασε σε 13-11(10’) και 21-19 με τρίποντο του Λαμπρόπουλου. Με Ναούμη και Μαστόρο οι Κώοι ξέφυγαν 27-19, αλλά η ομάδα της Αμαλιάδας επέστρεψε και πέρασε μπροστά 29-30 με μία βολή του Γκιουζέλη για να λήξει το ημίχρονο ισόπαλο με 32-32.
Στη συνέχεια, ο Κόροιβος πήρε τα ηνία με τρίποντο του Καπώνη (36-37), αλλά οι Ασημακόπουλος και Μαστόρος έδωσαν λύσεις, με τον Ιπποκράτη να κάνει το 47-42 (27’). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν (49-47) και το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 51-48, ωστόσο η συγκέντρωση και η εμπειρία των παικτών του Ιπποκράτη έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ναούμης και Σκούφης έστειλαν τη διαφορά στο +10 (62-52), ο Μαστόρος έκανε το 67-56  και ο Λάανε με τρίποντο το 72-57 (37’) για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-11, 32-32(ημ.), 51-48, 76-65
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Ελ.- Τσολάκος- Ραχιώτης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 9(1), Σκούφης 15(5) Ναούμης 18(1), Καλαμπάκας 2, Ασημακόπουλος 17(1), Χατζηνικόλας, Χαρίσης 2, Ψαθάς, Μαστόρος 13(3)
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Σαμόλης): Χείλαρης 11(1), Καπώνης 9(2), Λαμπρόπουλος 3(1), Μαραγκάκης 3(1), Γκιουζέλης 9, Κάτζος, Τσιάκος 9, Λεϊμάνις 15(1), Γραβάνης, Θεοδωράκος 6(1)