ΑΟ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ: Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ εφήβων νεανίδων Ρόδος 2019

0
78

Με την 5η θέση στα αγόρια και την 9η στα κορίτσια επιστρέφουν οι ομάδες μας από το πανελλήνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ19, το οποίο έγινε στη Ρόδο το Σαββατοκύριακο που πέρασε.

Το νησί μας εκπροσωπήθηκε από δύο ομάδες στα αγόρια και μία στα κορίτσια. Οι Ματσούρη/Χατζηνικολάου στις νεάνιδες πήραν την ένατη θέση στην Ελλάδα, στην πρώτη συμμετοχή γυναικείας ομάδας από την Κω σε πανελλήνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ. Στους έφηβους οι πρωταθλητές Ελλάδας στο Κ17, Θανόπουλος/Κυπριώτης και οι Καρδούλιας/Σπύρου έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά και κατέλαβαν την πέμπτη θέση στην Ελλάδα για φέτος.

Τα αδέρφια Χανδρινοί, Αριστείδης και Σπύρος από την Καλαμάτα κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Κ19 Juniors Final που διεξήχθη στην Ρόδο και στις εγκαταστάσεις του αθλητικού χώρου «Καλλιπάτειρα».

Άτυχος της διοργάνωσης ήταν ο Ιάκωβος Καφούρος που τραυματίστηκε στον προημιτελικό της διοργάνωσης και μαζί με τον συμπαίκτη του Αλέξανδρο Κουρτίδη αναγκάστηκαν να αποσυρθούν από την συνέχεια του τουρνουά, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρόκριση.
Τα δύο αδέρφια που είναι διεθνείς και στη σάλα, πήραν με ευκολία την πρώτη θέση, χωρίς να χάσουν σετ καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Στον τελικό, Αριστείδης και Σπύρος Χανδρινός επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-19) σετ του Γιώργου Πασχαλέρη και του Λάμπρου Χατζίδη.
Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Γιάννης Αναστασάκης/Θεόφιλος Μαυρίδης, νικώντας στον μικρό τελικό τους Γιάννης Κοσμάς/Θεόδωρος Στείρος με 2-1 (19-21, 25-23, 15-13) σετ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Ιάκωβος Καφούρος/Αλέξανδρος Κουρτίδης – Γιάννης Αναστασάκης/Θεόφιλος Μαυρίδης 2-1 (21 – 23, 21 – 4, 15 – 8)
Αλέξανδρος Μπαλίνης/Τριαντάφυλλος Ρεστέμης – Κωνσταντίνος Θανόπουλος/Σάββας Κυπριώτης 2-0  (21-16, 21-15)
Παναγιώτης Βογιατζόγλου/Χρήστος Τσιγαρίδας – Γιώργος Πασχαλέρης/Λάμπρος Χατζίδης 0-2 (14-21, 17-21)
Αριστείδης Χανδρινός/Σπύρος Χανδρινός – Γιάννης Καρδούλιας/Κωνσταντίνος Σπύρου 2-0 ( 21-10, 21-11)
Κωνσταντίνος Θεοδωρακόπουλος/Νικόλαος Πετρόπουλος – Γιάννης Αναστασάκης/Θεόφιλος Μαυρίδης 0-2 (15-21 , 15-21)
Χρήστος Βουτυρίτσας/Θεόδωρος Δορδοκίδης – Κωνσταντίνος Θανόπουλος/Σάββας Κυπριώτης 0-2 ( 14-21, 17-21)
Γιάννης Κοσμάς/Θεόδωρος Στείρος – Γιώργος Πασχαλέρης/Λάμπρος Χατζίδης 0-2 (13-21, 17-21)
Γιώργος Σδραυκάκης/Νίκος Σδραυκάκης- Γιάννης Καρδούλιας/Κωνσταντίνος Σπύρου 1-2 (23-21, 20-22, 7-15)
Ιάκωβος Καφούρος/Αλέξανδρος Κουρτίδης – Κωνσταντίνος Θεοδωρακόπουλος/Νικόλαος Πετρόπουλος 2-0 (21-18, 21-10)
Αλέξανδρος Μπαλίνης/Τριαντάφυλλος Ρεστέμης – Χρήστος Βουτυρίτσας/ Θοδωρής Δορδοκίδης 2-0 (21-19, 21-17)
Παναγιώτης Βογιατζόγλου/Χρήστος Τσιγαρίδας – Γιάννης Κοσμάς/Θεόδωρος Στείρος  0-2 (18-21, 12-21)
Αριστείδης Χανδρινός/Σπύρος Χανδρινός – Γιώργος Σδραυκάκης/Νίκος Σδραυκάκης 2-0 (21-10, 21-11)

Προημιτελικά – Κυριακή 4/8/2019

Ιάκωβος Καφούρος/Αλέξανδρος Κουρτίδης – Γιάννης Κοσμάς/Θεόδωρος Στείρος 1-2 (23-21, 14-21, 0-15)
Γιώργος Πασχαλέρης/Λάμπρος Χατζίδης – Γιάννης Καρδούλιας/Κωνσταντίνος Σπύρου 2-0 (21-16, 21-7)
Αριστείδης Χανδρινός/Σπύρος Χανδρινός – Κωνσταντίνος Θανόπουλος/Σάββας Κυπριώτης 2-0 (21-14, 21-14)
Αλέξανδρος Μπαλίνης/Τριαντάφυλλος Ρεστέμης – Γιάννης Αναστασάκης/Θεόφιλος Μαυρίδης 1-2 (21-16, 15-21, 11-15)

Ημιτελικά – Κυριακή 4 Αυγούστου

Γιάννης Κοσμάς/Θεόδωρος Στείρος – Γιώργος Πασχαλέρης/Λάμπρος Χατζίδης 0 – 2 (19-21, 18-21)
Αριστείδης Χανδρινός/Σπύρος Χανδρινός – Γιάννης Αναστασάκης/Θεόφιλος Μαυρίδη 2-0 (23-21, 21-16)

Μικρός τελικός – Κυριακή 4 Αυγούστου

Γιάννης Κοσμάς/Θεόδωρος Στείρος – Γιάννης Αναστασάκης/Θεόφιλος Μαυρίδης 1-2 (21-19, 23-25, 13-15)

Τελικός – Κυριακή 4 Αυγούστου

Γιώργος Πασχαλέρης/Λάμπρος Χατζίδης – Αριστείδης Χανδρινός/Σπύρος Χανδρινός 0-2 (19-21, 19-21)

Σε έναν τελικό που έσπασε καρδιές και σε κατάμεστες κερκίδες στις εγκαταστάσεις στην Καλλιπάτειρα στην Ρόδο, η Ροδίτισσα Φαμπιόλα Τερζίου και η Διονυσία Μάτιου από την Κατερίνη κατέκτησαν το Κ19 Juniors Final. Το είχαν δηλώσει από την αρχή της σεζόν και το έκαναν πράξη οι Μάτιου, Τερζίου, ομάδα που κατέκτησε και την 5η θέση στην Ελλάδα στα τελικά του Αγίου Νικολάου πριν μία εβδομάδα.

Ο τελικός ανάμεσα στο δίδυμο από την Κρήτη Γεωργίας Αντωνακάκη και Ιωάννας Περδικάκη (βγήκαν 7ες στο ευρωπαϊκό Κ17) ήταν συναρπαστικές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις Διονυσία Μάτιου και Φαμπιόλα Τερζίου να κατακτούν το τάι μπρέικ με 15-13 και στη συνέχεια να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Αγάπη Ρουμπάκη/Ελένη Ταιγανίδη από την Κρήτη επικρατώντας στον μικρό τελικό με 2-0 (21-19, 21-16) των Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά που πήραν το Κ17 Juniors Final στην Πρέβεζα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Ναυσικά Μαραθοκαμπίτου/Θένια Τσαλικούση -Χαρίκλεια Σπυροπούλου/Ελένη Χαντζή 0-2 (9-21, 19-21)
Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά – Κατερίνα Ματσούρη/Ευαγγελίνα Χατζηνικολάου 2-0 (21-10, 21-13)
Παμαίρη Αφεντάκη/Αμαλία Κορνέλη – Αγάπη Ρουμπάκη/Ελένη Ταιγανίδη 0-2 (14-21, 8-21)
Ελισάβετ Βελεσιώτη/Μαρία Κουμπαρά – Ελἐνη Λιέπουρη /Ισιδώρα Λιέπουρη 2-1 ( 21-13, 24-26, 15-10)
Διονυσία Μάτιου/Φαμπιόλα Τερζίου – Χαρίκλεια Σπυροπούλου/Ελένη Χαντζή 2-0 (21-11, 21-14)
Γεωργία Γρηγοριάδη/Μαρία Καραμπάση – Κατερίνα Ματσούρη/Ευαγγελίνα Χατζηνικολάου 2-0 (21-16, 21-8)
Πάολα Σουσάρι/Αριέτα Τερζίου – Αγάπη Ρουμπάκη/ Ειρήνη Ταιγανίδη 0-2 (10-21, 16-21)
Γεωργία Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη – Ελένη Λιέπουρη/Ισιδώρα Λιέπουρη 2-0 (21-14, 21-12)
Ναυσικά Μαραθοκαμπίτου/Θένια Τσαλικούση – Διονυσία Μάτιου/Φαμπιόλα Τερζίου 0-2 (4-21, 11-21)
Λαμπρινή Γεωγαντά/Κατερίνα Σακκά – Γεωργία Γρηγοριάδη/Μαρία Καραμπάση 2-1 (16-21, 21-15, 15-5)
Παμαίρη Αφεντάκη/Αμαλία Κορνέλη – Πάολα Σουσάρι/Αριέτα Τερζίου 2-1 (15-21, 21-15, 15-10)
Ελισάβετ Βελεσιώτη/Μαρία Κουμπαρά – Γεωργία Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη 0-2 (9-21, 9-21)

Προημιτελικά – Σάββατο 3/8/2019

Διονυσία Μάτιου/Φαμπιόλα Τερζίου – Παμάιρη Αφεντάκη/Αμαλία Κορνέλη 2-0 (21-3, 21-9)
Αγάπη Ρουμπάκη/Ελένη Ταιγανίδη – Χαρίκλεια Σπυροπούλου/Ελένη Χαντζή 2-1 (21-16, 19 – 21, 15 – 12)
Γεωργία Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη- Γεωργία Γρηγοριάδη/Μαρία Καραμπάση 2-0 (21-10, 21-7)
Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά – Ελισάβετ Βελεσιώτη/Μαρία Κουμπαρά 2-1 (18-21, 21-14, 18-16)

Ημιτελικά – Κυριακή 4 Αυγούστου

Διονυσία Μάτιου/Φαμπιόλα Τερζίου – Αγάπη Ρουμπάκη/Ελένη Ταιγανίδη 2-0 (22-20, 21-11)
Γεωργία Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη – Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά 2-0 (21-12, 21-18)

Μικρός τελικός – Κυριακή 4 Αυγούστου

Αγάπη Ρουμπάκη/Ελένη Ταιγανίδη – Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά 2-0 (21-19, 21-16)

Τελικός – Κυριακή 4 Αυγούστου

Διονυσία Μάτιου/Φαμπιόλα Τερζίου – Γεωργία Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη 2-1 (19-21, 21-15, 15-13)

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΑΝΩΝΥΜΑ Ή ΕΠΩΝΥΜΑ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.