Α.Ε. Δικαίου-Φοίβος 98-37 (6η αγων.ανδρικό 2016/2017)

0
531

Οπως τελείωσε το 2016, έτσι συνέχισε και στο 2017 η ομάδα μας, κάνοντας το 5/5, με την νίκη επί του Φοίβου 98-37.

Στο 1ο δεκάλεπτο προηγηθήκαμε με 10 πόντους, αλλά στην συνέχεια αυξήσαμε την πίεση στην άμυνα και πήραμε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο Δημήτρης Τζομάκας είχε τον Παντελή Τριτσάρη σε…. ημιάγρια κατάσταση, ο οποίος πέτυχε ένα εκπληκτικό double double : 36 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 47 (!!!) βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης !!!!

Αξιοι συμπαραστάτες του στην επίθεση ο Λευτέρης Παρβαντώνης ο Κώστας Παμπρής και ο Ζαφείρης Δρόσος(επίσης double double με 17 πόντους και 11 ασίστ), αλλά και ο Γιάννης Γεωργαδάκης που έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα.

Το παιχνίδι στην ουσία τελειώσε στο ημίχρονο, όταν και προηγηθήκαμε με +36 (58-22)…..Ο Δημήτρης Τζομάκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες του, ενώ χάθηκε η ευκαιρία για την «100αρα», μιας και ο Αντωνόπουλος αστόχησε στις βολές που κέρδισε στο 1» για την λήξη.

Εκτός 12αδας ήταν ο τραυματίας Χατζηφιλίππου και ο Γιώργος Κοντογιάννης.