Ολοταχώς για Β’ Εθνική ο ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ! (ΒΙΝΤΕΟ Δηλώσεις Μ. Καπλανίδη)

0
1083

Οι δηλώσεις του Μιχάλη Καπλανίδη στην ΔΤ Κω

Ένα βήμα πιο κοντά στη Β’ Εθνική βρίσκεται από σήμερα ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος κέρδισε δύσκολα τον Λοκρό Αταλάντης (72-69), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Αυτή τη φορά ο Ιπποκράτης μπορεί να μην έπαιξε καλά και να είχε τη «φρεσκάδα» προηγούμενων αναμετρήσεων, αλλά στα κρίσιμα σημεία είχε την ουσία και πήρε την πολύτιμη νίκη απέναντι σ’ έναν ανεβασμένο και «σκληροτράχηλο» αντίπαλο. Η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη σήμερα τα βρήκε μπαστούνια, αφού δεν μπόρεσε να επιβάλλει το γνώριμο ρυθμό της, αλλά είναι σημαντικό ότι ακόμη και σε μέτρια μέρα πήρε την πολύτιμη νίκη. Ο Ιπποκράτης Κω δεν μπόρεσε να ξεφύγει ποτέ στο σκορ (4-2 στο 4’ και 14-10 στο 8’), με το α’ δεκάλεπτο να κλείνει 16-13. Στη συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε με τους παίκτες του Λοκρού να κάνουν δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων τους. Στο 13’ το σκορ ήταν 19-17, ενώ ο Ιπποκράτης έκανε το 29-24 στο 17’ και το ημίχρονο έκλεισε με 33-29. Στο β’ ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-5 πέρασαν μπροστά με 44-47 (27’), αλλά οι Κώοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν με 8-2 και να κλείσουν το γ’ δεκάλεπτο με 52-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες… Το 56-52 (33’) έγινε 59-58 (36’) και 61-61 στο 38’. Στο φινάλε ο Ιπποκράτης είχε τον τρόπο να πάρει τη νίκη και να μείνει χωρίς παρέα στο ρετιρέ, αφού ο Διαγόρας Δρυοπιδέων εξέτισε το ρεπό του.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-13, 33-29(ημ.), 52-49, 72-69

Διαιτητές: Αντωνιάδης- Ισιγώνης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χατζηγιακουμής, Κουκουράβας 8(1), Τρύπας 7(2), Πλευράκης, Χρήστου 8, Παπαδημητρίου 3(1), Ασημακόπουλος 14, Γκοράτσας, Χαρίσης 16, Χρύσης 16.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρανικόλας): Διαμαντής, Ρούζιος 2, Ρουμελιώτης 7(1), Κοσμετάτος 4, Ντέντα 9, Παπαηλιού 3(1), Μπολμάτης 5(1), Μάτος Αν. 21(1), Μάτος Αγγ. 18(3), Σορπάνης, Θώδος.