ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ: Όλα τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής – Αποτελέσματα

0
192

Φοίβος – Α.Ε. Δικαίου 45-65 (1η αγων.ανδρικό 2016/2017)

Με νίκη ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου του πρωταθλητή η ομάδα μας, νικώντας 45-65 τον Φοίβο.

Ξεκινήσαμε το παιχνίδι αρκετά νευρικά, με πολύ κακή περιφερειακή άμυνα, κάτι που έδωσε το δικαιωμα στους αντιπάλους να πετύχουν 3ποντα και να είναι κοντά στο σκορ. Στο 2ο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα και ξεφύγαμε στο σκορ.

Η κακή εμφάνισή μας οφείλεται κυρίως στις πολλές απουσίες (λόγω επαγγελματικων υποχρεώσεων) που υπάρχουν στις προπονήσεις τις ομάδας. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα είχε γίνει αίτημα απο τις ομάδες του βορείου συγκροτήματος, για μετάθεση της έναρξης -τουλάχιστον- για 1 εβδομάδα, μιας χρόνος υπάρχει (ο πρωταθλητής Δωδ/σου θα αγωνιστεί στα μπαράζ τέλος Ιουνίου 2017). Το αίτημα δεν έγινε δεκτό από την Τοπική Επιτροπή…..

Εκτός 12αδας ήταν οι Αλαβέρας, Τζουρτζιώτης,

Ανταγόρας – Α.Ε. Δικαίου 0-20 α.α. (1η αγων.κορασίδων 2016/2017)

Μπορεί να αρχίσαμε με το δεξί το πρωτάθλημα παίρνοντας…..ξεκούραστα το ροζ φύλλο αγώνα, όμως μόνο καλό δεν είναι για το άθλημα, αυτό που έγινε σήμερα.

Ο αγώνας των κορασίδων μας με αντίπαλο τον Ανταγόρα, είχε προγραμματιστεί για σήμερα το απόγευμα στις 18:00 στο κλειστό της Κω. Η ομάδα μας εμφανίστηκε κανονικά στο γήπεδο, οι αντίπαλοι όχι, και μετά από 15 λεπτά αναμονής ο διαιτητής του αγώνα κ.Ξανθος, «έκλεισε» το φύλλο αγώνα υπέρ της ομάδας μας.

Αγνωστο αν η ομάδα του Ανταγόρα θα συνεχίσει στο πρωτάθλημα κορασίδων, ενώ πριν λίγες μέρες είχε παραιτηθεί και από το πρωτάθλημα νεανίδων

Α.Ε. Δικαίου – Ακαδημία Καλύμνου 61-26 (1η αγων. παίδων 2016/2017)

Με το δεξί ξεκινήσαμε το φετινό πρωτάθλημα, νικώντας εύκολα την Ακαδημία Καλυμνου με σκορ 61-26.

Τα παιδιά του Δημήτρη Τζομάκα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδια και προηγήθηκαν 10-0, πιέζοντας πολύ στην άμυνα και παίρνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-3 και το υπόλοιπο του παιχνιδιού έγινε τυπική διαδικασία….. Ετσι ακριβώς κύλησαν και τα υπόλοιπα 30′, με τον Δημήτρη Τζομάκα να κάνει πολλές αλλαγές και να δοκιμάζει πολλά διαφορετικά σχήματα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Πέτρος Καραθωμάς, ενώ πάρα πολύ εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αντώνης Ξενίκας.